Маричиќ за словенечко „Дело“: Спорот со Бугарија мора да се решава низ призма на европските вредности


Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за словенечкиот весник „Дело“ ја истакнува важноста на проширувањето на Европската Унија да се одвива по ...
| | веќе видена | слични

„Запрашан со оглед на тоа што одвреме-навреме се отвора темата за создавање Голема Албанија и дали тој верува дека некогаш може да има Голема Албанија, каде ...
| | веќе видена | слични

Бугарија со надградени барања на македонските одговори – Патоказот да влезе во преговарачката рамка, а рокот за промена на учебниците да се скрати, откако ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Може да се очекува францускиот претседател Емануел Макрон да преземе чекори за олеснување на дијалогот меѓу Софија и Скопје, да преземе иницијатива за ...
| | веќе видена | слични

 Во интервју за бугарската национална телевизија потенцира дека е свесен за отворените прашања, но дека тие не можат да се надминат без враќање на довербата. ...
| | веќе видена | слични

Тој во интервјуто не говореше за какви конкретно потези станува збор, но потенцира дека почнувањето на преговорите меѓу ЕУ и Северна Македонија е нешто што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Посебниот документ кој Бугарија го достави до шефовите на европските дипломатии на Самитот во Брисел, е само појаснување на условите под кои земјата ќе го ...
| | веќе видена | слични

Историјата е важна во односите на Бугарија со Македонија, но не е единствената тема, изјави Бугарски премиер, Кирил Петков по средбата со шефицата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија мора да подготви патоказ и да покаже трајна политичка волја и трајно спроведување на обврските за човековите права. И овој патоказ, кој треба да го ...
сите 1070 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдакти на Македонија (КСС) преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандман до пратениците во Собранието, со кој бара ...
сите 227 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните, со јавноста, со населението оди до крајната цел, а тоа се предвремени парламентарни избори на кои што ќе падне оваа криминална ...
сите 113 | | | веќе видена

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел смета дека Унијата во различни периоди плати цена за принципот на едногласност во ...
сите 32 | | | веќе видена

Кумановец физички ја нападнал сопругата во семејниот дом, соопшти денеска секторот за внатрешни работи Куманово. Полициските службеници од СВР Куманово утрово ...
сите 318 | | | веќе видена

Шест уметнички слики украле провалници кои влегле во една книжарница во Скопје во непознато време, но во период кога биила затворена, од саботата попладнето па ...
сите 233 | | | веќе видена

На едвај три - четири дена до завршувањето на француското претседателство со Европската Унија, неизвесна е судбината на „францускиот предлог“ со кој требаше да ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ за словенечко „Дело“: Спорот со Бугарија мора да се решава низ призма на европските вредности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: