Ноемвриската инфлација во САД изнесувала 6,8 отсто, највисока во изминатите 39 години


Инфлацијата во САД, мерена преку растот на потрошувачките цени, во ноември се зголеми за 6,8 отсто на годишно ниво, што е највисоко во изминатите 39 години, ...
| | веќе видена | слични

Вистинска навалица за купување недвижен имот во Турција. Продажбата скокна за дури 50 отсто во ноември, а според турскиот институт за статистика, продадени се ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Централната банка продолжи да дава кредити за малите бизниси, но сигнализираше намалување на стимулации за големите компании Банката ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Турската лира денеска падна на ново најниско ниво во однос на американскиот долар, еден ден откако турската Централна банка повторно ја намали референтната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Турција се продлабочува економската криза, при што турската национална валута и натаму тоне. Лирата денеска изгуби дури 6 отсто од својата вредност, објави ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Федералните резерви на САД најавија дека ќе има неколку зголемувања на каматните стапки во 2022 година Скоковите на инфлацијата во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска соопшти дека до март 2022 година ќе заврши со кризните стимулации за економијата во еврозоната, а потоа ќе ги засили ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дали помалите коалициски партнери ќе останат во владата или пак ќе останат на своите претходни ставови дека францускиот предлог е неприфатлив за нив. Повеќето ...
сите 1010 | | | веќе видена

Спогодбата потпишана со Финска и Шведска за укинување на ветото на Турција за нивното членство во НАТО алијансата ги обврзува нордиските земји да ги исполнат ...
сите 157 | | | веќе видена

Заменик шефот на руската дипломатија, Алекасндар Грушко, денеска изјави дека приемот на Финска и Шведска во НАТО може да ја влоши воената ситуација во регионот ...
сите 239 | | | веќе видена

„Овој предлог ќе биде ставен на широк консултативен процес. Консултации во следните денови ќе се прават во Владата, со политичките партии, со претседателот на ...
сите 185 | | | веќе видена

Претставници од органите и телата на гранските синдикати членки на Сојуз на синдикатите на Македонија денеска од пред Собранието побараа од пратениците членови ...
сите 317 | | | веќе видена

Вчера во дебатниот магазин „Click Plus“ гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски кој коментираше околу францускиот предлог. Тој порача ...
сите 494 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ноемвриската инфлација во САД изнесувала 6,8 отсто, највисока во изминатите 39 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: