Партиски подобни директори, наместо професионалци- пракса која не се напушта

Дали директори на болници, библиотеки, училишта и други јавни институции треба да се бираат со партиски договори или преку јавни конкурси е прашањето што се ...
| | веќе видена | слични

Доскорешни истражувања покажуваа дека влијанието на граѓанското општество врз општите проблеми и политики е умерено или просечно, а граѓанскиот ангажман на ...
| | веќе видена | слични

План од девет точки за надминувањето на отворените прашања меѓу Софија-Скопје на новиот бугарски премиер Кирил Петков ќе ја подобри атмосферата за решавање на ...
| | веќе видена | слични

Магдалена родила две деца во иста државна болница во Сараево и двата пати 38-годишната жена му дала коверти со пари на лекарот. Внатре имало еквивалент на 150 ...
| | веќе видена | слични

Шест месеци за решавање на проблемот, работни групи за нови теми и план од девет точки за надминувањето на отворените прашања меѓу Софија-Скопје. Ова со себе ...
| | веќе видена | слични

Околу 300 студенти во изминатава деценија заминале на студии во странство со државна стипендија, откако успеале да добијат место на најдобрите светски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерката за одбрана Славјанка Петровска, во придружба на советникот за одбрана на ...
сите 157 | | | веќе видена

Неодамнешното запленување на доверливи владини документи на раскошниот имот во Мар-а-Лаго, поранешната „зимска Бела куќа“, јасно покажува колку безбедносна ...
сите 152 | | | веќе видена

Со потпишување Договор помеѓу Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и германската компанија НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“ и со поставување камен темелник во ...
сите 117 | | | веќе видена

Госпоѓо Петрески, министерот за финансии Фатмир Бесими најави даночна реформа среде економска криза, која се најавува дека ќе се продлабочи оваа зима. Што може ...
сите 146 | | | веќе видена

Украина е фокусирана кон руските војници кои пукаат во заземената нуклеарна централа на југот на земјата или ја користат како база од која се пука, изјави ...
сите 309 | | | веќе видена

Голманот на Манчестер јунајтед, Давид де Хеа вели дека е негова одговорноста за загубениот меч од Брентфорд. Англија Манчестер јунајтед синоќа доживеа ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партиски подобни директори, наместо професионалци- пракса која не се напушта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: