Конференција на НБ: Финтек-секторот сѐ побрзо се шири во индустријата на плаќањата

Дури 90 проценти од компаниите и институциите во земјава се свесни за придобивките што ги носи дигитализацијата за финансиските услуги, а над 70 отсто ...
| | веќе видена | слични

– Народната банка на Република Македонија учествуваше во сите активности во рамките на Програмата, што придонесе за зајакнување на нејзините институционални ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Германската сојузна банка, заедно со деветнаесет национални централни банки на Европскиот систем на централни банки, Европската централна банка и Европската ...
| | веќе видена | слични

На прес-конференцијата беа сумирани резултатите и достигнувањата од едногодишното претседавање на земјава со ЦЕФТА во текот на 2021 година.Бектеши во своето ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На завршниот настан на годинашната „ЦЕФТА недела“ фокусот беше ставен на промовирање на напорите за подобрување на движењето на стоки и услуги на ЦЕФТА ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Време зa читање: 2 минути УСАИД одржа регионална конференција за зајакнување на прекуграничната соработка во регионот на Западен Балкан и на ЦЕФТА, во рамки на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Централниот завршен настан на годинашната „ЦЕФТА недела“, собра над 300 учесници од седумте членки на оваа меѓународна организација. 2021 година беше и прва ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Завршна конференција „15 years making trade happen – 15 години ја олеснуваме трговијата“ во рамки на „Неделата на ЦЕФТА“ ќе се одржи денеска во Скопје. ...
| | веќе видена | слични

„Неделата на ЦЕФТА" почна на 13 декември, а на завршната конференција ќе учествуваат министерот за економија Крешник Бектеши, еврокомесарот за соседство и ...
| | веќе видена | слични

– Учесниците од земјите на Западен Балкан и ЦЕФТА разговараа за напорите за подобрување на регионалното економско интегрирање како начин за поттикнување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 342 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 503 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 815 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Водителката на годинашниот Евросонг во Торино, италијанската пејачка Лаура Паузини, рече дека е позитивна на Ковид 19 ѝ дека заради тоа ѝ се слошило во ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конференција на НБ: Финтек-секторот сѐ побрзо се шири во индустријата на плаќањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: