КОЈА Е ЕФИКАСНОСТА НА ТРЕТАТА ДОЗА НА „ФАЈЗЕР“ Десеткратно го намалува ризикот од инфекција, а смртноста за 90%

Во средата, „Фајзер“ и „БиоНТек“ објавија дека прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека трета доза од нивната вакцина може да ја подобри заштитата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Управата за лекови на ЕУ во понеделник треба да одлучи дали да препорача употреба на вакцината против коронавирус од американскиот производител Новавакс. Ако ...
| | веќе видена | слични

Повеќе лабораториски студии покажаа дека новиот вид на корона вирусот ја нарушува заштитата на антителата обезбедени од две дози од која било вакцина. Две дози ...
| | веќе видена | слични

Дополнителните дози на достапните вакцини против Ковид-19 се ефикасни во случајот на омикрон сојот на вирусот и делува дека не постои потреба за вакцини, ...
| | веќе видена | слични

И додека целата планета се надева дека ќе дојде денот кога коронавирусот засекогаш ќе стане наше минато, експертите сепак веруваат дека тој ќе остане наша ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Европската агенција за лекови денеска соопшти дека вакцината против Ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“ може да се користи како засилувачка доза два месеца по ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Прелиминарните докази сугерираат дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против инфекции и преносот поврзани со омикрон сојот на коронавирусот, кој ...
| | веќе видена | слични

Две дози од вакцината против коронавирус Фајзер /Бионтек се чини дека обезбедија 70 проценти заштита од хоспитализација во Јужна Африка во последните неколку ...
| | веќе видена | слични

САД Компанијата „Фајзер“ соопшти дека конечната анализа покажала оти антиковид-таблетата е речиси 90 отсто ефикасна во спречување хоспитализација и смртоносни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА СО РЕАКЦИЈА НА ОДЛУКАТА НА СПЦ: Поддржуваме-надминат е долготраен црковен раскол Руската православна црква ја поздравува одлуката на ...
сите 544 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на свеченоста по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, што се одржа во дворот на Владата. var ...
сите 59 | | | веќе видена

Во поголемиот дел од Шангај е запрено ширењето на коронавирусот, а нешто помалку од еден милион луѓе сè уште се во карантин. Градот постепено се отвора, ...
сите 190 | | | веќе видена

Откако вечерва во Кавадарци ракометарите на Вардар ја освоија 15-татат куп-титула во клупската историја, навивачите на „црвено-црните“, популарните „Комити“ ...
сите 122 | | | веќе видена

Инфлацијата во Македонија излезе од контрола заради неспособноста на власта на СДСМ и ДУИ. Рекордна двоцифрена инфлација од 10,5%, како што немало во ...
сите 153 | | | веќе видена

„Зборував со Дмитро синоќа“, вели Хана Науменко, свршеницата на Дмитро Данилов (29). Врската била ужасна, па парот комуницирал преку СМС. „Тој напиша дека им ...
сите 162 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска пред медиумите рече дека една од блокадите на најголемата опозициска партија во Собранието ќе биде и ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОЈА Е ЕФИКАСНОСТА НА ТРЕТАТА ДОЗА НА „ФАЈЗЕР“ Десеткратно го намалува ризикот од инфекција, а смртноста за 90%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: