Активни 5.821 ковид случаи, надлежните апелираат невакцинираните да се вакцинираат


Бројот на активни ковид случаи во земјава, според извештајот на Институтот за јавно здравје објавен вчера, изнесува 5.821, а од направените 3.285 тестирања, ...
| | веќе видена | слични

Инфектологот Андреј Трампуж, во клиниката Шарите Берлин, коментирајќи ја ситуацијата со корона вирусот и појавата на омикрон посочува дека новата варијанта ...
| | веќе видена | слични

Повеќе лабораториски студии покажаа дека новиот вид на корона вирусот ја нарушува заштитата на антителата обезбедени од две дози од која било вакцина. Две дози ...
| | веќе видена | слични

Херои на годината според „Тајм“ Никој со сигурност не знае од каде потекнува вирусот што ја предизвика пандемијата на ковид-19. Но кога вирусот излегува од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека случаите на инфекција со омикрон варијантата на коронавирусот се множат низ целиот свет, научниците се обидуваат да ја карактеризираат силно мутираната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави дека експертите предупредуваат дека веќе во јануари сојот омикрон може да стане доминантна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во вакциналниот пункт во Поликлиника Букурешт може да се прими и прва и бустер доза, вели д-р Александар Ристевски за Утрински брифинг . Тој додава дека за жал ...
| | веќе видена | слични

Дали сојот омикрон на коронавирус ќе биде божиќен подарок бидејќи има тенденција да го претвори овој вирус во нешто слично на однесувањето на сезонски грип, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Има голема разлика која што овие денови стана уште повидлива. СДСМ работи за граѓаните, се грижи за стандардор и се справува со кризата. ВМРО ДПМНЕ се обидува ...
сите 515 | | | веќе видена

Соборот на СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо како ...
сите 445 | | | веќе видена

Три дена без никаква осуда или одговорност за Талат Џафери поради недоличното однесување во Собранието, од страна на крими коалцијата на власт СДСМ-ДУИ, велат ...
сите 119 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на свеченоста по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, што се одржа во дворот на Владата. var ...
сите 182 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека ја имаме највисоката инфлација во Македонија од 1995 година. Велат дека мерките кои ги донесе Владата се задоцнети. „Денес инфлацијата ...
сите 110 | | | веќе видена

Фалсификувал рецепти за издавање на лекарства на наркозависници. Полициски службеници во Надворешната канцеларија за криминалистички работи извршиле службен ...
сите 282 | | | веќе видена

Откако Турција се понуди да ги спаси ранетите борци од фабриката за челик Азовстал во Мариупол, Украина ја поздрави одлуката. Украинскиот вицепремиер Ирина ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Активни 5.821 ковид случаи, надлежните апелираат невакцинираните да се вакцинираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: