Фаучи: Првите извештаи за омикрон покажуваат дека е помалку опасен од делта сојот на коронавирусот


Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфекторлогот д-р Ентони Фаучи, изјави денеска дека иако има броз ширење на омикрон сојот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Велика Британија, пријавени се уште 1576 случаи на варијантата омикрон, со што вкупниот број на заразени со овој сој се искачи на 4713. Вчера во таа земја ...
| | веќе видена | слични

Можно е новиот сој на коронавирусот веќе да е увезен во Македонија. Од Институтот за јавно здравје не ја исклучуваат оваа можност, но тврдат дека се уште нема ...
| | веќе видена | слични

Микробиолозите не се изненадени од новата мутација на вирусот. Очекуваме дополнителни мутации. Кога ќе погледнете колку мутации има во овој сој, тоа се повеќе ...
| | веќе видена | слични

Матичните лекари забележуваат наплив на пациенти во последните денови, но се уште не се знае дали вирусот е омикрон, бидејќи во Институтот за јавно здравје ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Барањето на официјална Софија Скопје да испрати нота до Обединетите нации во која ќе каже дека со краткото име Северна Македонија нема територијални претензии ...
сите 407 | | | веќе видена

Историјата ставена во втор план, со фокус на градење на добрите односи меѓу граѓаните на Северна Македонија и Бугарија, зајакнување на соработката во повеќе ...
сите 440 | | | веќе видена

Околу 255 илјади ученици наместо утре, во училишните клупи ќе се вратат на 1 февруари поради влошената епидемиoлошка состојба и проценката дека земјата се ...
сите 327 | | | веќе видена

Два смртни случаи се регистрирани во Црна Гора поради инфекции со омикрон сојот на коронавирусот, изјави директорката на ЦК на Црна Гора, д-р Љиљана Радуловиќ. ...
сите 459 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска се сретна со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче ...
сите 142 | | | веќе видена

Денес Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ имаше средба со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков. На ...
сите 280 | | | веќе видена

Полицијата синоќа привела 31-годишен скопјанец поради неколку кражби во Чаир. Приведениот М.Ф.(31) се сомничи дека извршил една тешка кражба од сендвичарница, ...
сите 279 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков очекува Македонија наскоро да има амбасадор во Бугарија. Тој го изјави тоа за бугарските новинари кои известуваат за посетата ...
сите 191 | | | веќе видена

„Ова за старо – новата Влада е смислување на ресори, на министерски места како да се задоволат поголем број од фракциите кои што очигледно постојат во СДСМ и ...
сите 35 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фаучи: Првите извештаи за омикрон покажуваат дека е помалку опасен од делта сојот на коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: