Ако ЕСМ не обезбеди струја за граѓаните – од Нова година раст на цената од 30 до 50 отсто !


Енергетската криза се продлабочува. На последната владина седница, Владата ја утврди Предлог – одлуката за распределба на средствата, со што ќе се обезбедат ...
| | веќе видена | слични

Енергетската ефикасност може да биде победничка варијанта за домаќинствата, стопанството, но и за државните институции во услови кога земјата е под удар на ...
| | веќе видена | слични

Оваа криза е несомнен показател дека секторот бара големо внимание и навремено, долготрајно планирање и антиципација на движењата во енергетскиот сектор, сѐ со ...
| | веќе видена | слични

Комбинатот се очекува да стартува со работа во текот на следната недела, велат Електрани на Македонија. „Мазутот се доставува со секојдневна динамика според ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ЕСМ ќе ја продава произведената електрична енергија за 41 евро наместо досегашните 36,1 евро за мегават час (mwh), објави Телма. ЕСМ ќе понуди 100 проценти од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на Македонија предводена од СДСМ и ДУИ, со огромна леснотија не убедуваат дека се é под контрола во енергетиката. Со огромна леснотија ја лажат ...
| | веќе видена | слични

Се полнат складиштата на мазут во ТЕЦ Неготино со количини за стартување на термоцентралата и континуирано производство на електрична енергија во следниот ...
| | веќе видена | слични

Се полнат складиштата на мазут во ТЕЦ „Неготино“ за стартување на термоцентралата и производство на струја. Комбинатот се очекува да стартува со работа во ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите пак се на став дека секое, како што нагласуваат, вештачко неусогласено зголемување, како најавеното, само ќе ја наруши рамнотежата во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јасните пораки од турските власти дека имаат проблем да им дозволат на Финска и Шведска да влезат во НАТО, создадоа загриженост и благ шок во Хелсинки и ...
сите 831 | | | веќе видена

Министерот за правда Никола Тупанчески во гостувањето на Топ тема на Тeл,а се осврна на активностите кои се преземаат од страна на министерството за ...
сите 283 | | | веќе видена

Џафери со својот примитивизам и насилие остава трауми врз вработените кои ги малтретира, потребна е казна веднаш.Односот на Талат Џафери со вработените во ...
сите 272 | | | веќе видена

Во моментов почетната плата на просветните работници е 24 800 денари . Ако на таа сума се додадат 15 % таа би изнесувала околу 28 000 денари , а просечната ...
сите 275 | | | веќе видена

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата доколку не се ...
сите 212 | | | веќе видена

Вчера во 18.20 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај с. Колари, се случила сообраќајна несреќа ...
сите 310 | | | веќе видена

Рускиот ракометар Тимур Дибиров потпиша нов договор со Вардар и во клубот ќе остане уште една година. Не ја крие среќата што и после осум години ќе останево ...
сите 126 | | | веќе видена

Синоќа во 21.50 часот на место викано „Живкова карпа” во Куманово, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода Ф.Р.(35) ...
сите 320 | | | веќе видена

Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија денеска ќе одржи координативна седница, на која ќе биде разгледана одлуката на Српската ...
сите 428 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ако ЕСМ не обезбеди струја за граѓаните – од Нова година раст на цената од 30 до 50 отсто !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: