ССМ на 12 декември излегува на протест, се најавува и генерален штрајк


Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) добил ветување од претставници на парламентарното мнозинство дека законот со кој неделата се прогласува за неработен ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Владата претставена од министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири и од советникот на премиерот за труд и социјална политика Милан ...
| | веќе видена | слични

Од Нова година недела ќе биде неработна за 92% од работниците, за останатите 8% ќе се плаќа двојно. Законот за кој се преговара цела година, неделава ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на Република Северна Македонија претставена од министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири и од советникот на премиерот за труд ...
| | веќе видена | слични

Шаќири и Живковиќ, денеска разговараше со претставници на Сојузот на синдикати на Македонија и граѓанските синдикати што членуваат во него, а во врска со ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата денеска во Сообранието се сретна со претставници на Сојузот на синдикати на Македонија. Како што соопшти пратеничката ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Северна Македонија како израз на незадоволство ...
| | веќе видена | слични

Недела да биде неработен ден. Минималната плата да изнесува 60 проценти од просечната плата, а со тоа и спирално зголемување на сите останати плати согласно ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во 2020 и 2021 година континуирано зборувавме дека на овој договор ќе му следи Анекс или нов договор, каде јас ги гледам првите знаци дека тоа ќе се случи е ...
сите 697 | | | веќе видена

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БИТОЛА Пожарот во „Жито Битола“ e ставен под контрола. Ангажирани се 27 пожарникари од битолската единица, а на помош пристигна и ...
сите 333 | | | веќе видена

Западните земји подготвуваат неколку големи провокации во врска со ситуацијата околу Украина, а Москва не исклучува дека тие може да бидат информативни или ...
сите 458 | | | веќе видена

Девет пожарникарски возила со 22 пожарникари го гаснат пожарот кој попладнево во 17:20 часот избувна во поранешната фабрика „Жито Битола“ што се наоѓа на ...
сите 96 | | | веќе видена

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените на ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ на 12 декември излегува на протест, се најавува и генерален штрајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: