Маричиќ за РТВ Словенија: Во интерес на сите е отпочнување на преговорите со ЕУ час поскоро


–Важно е час поскоро да се почнат преговорите со ЕУ. Наша должност е да работиме на решавањето на проблемот со Бугарија. Од наша страна има подготвеност, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за правда, Бојан Маричиќ соопшти дека Владата треба преку писмо да побара од ЕУ, мониторинг или набљудување на судските процеси „Монструм“, „Диво ...
| | веќе видена | слични

Ревизија од странство во однос на судски предмети не е компатибилно со нашето судство. Ние сме постојано под мониторинг од Европска заедница, НАТО. Сите ...
| | веќе видена | слични

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу во изјава за Алсат оценува дека очекувањата од спроведувањето на т.н. ветинг во судството, не се на потребното ниво. За ...
| | веќе видена | слични
5 копии

За нас како Влада е многу важно да нема политичко мешање во постапката или исходот на предметите. Нема ништо да биде направено што ќе го загрози нашиот правен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународната јавност јасно става до знаење дека Заев треба да остане на функцијата, иако ја почитуваат неговата одлука. Но, најважно им е државата да е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Меѓународниот ден за борба против корупцијата е уште еден повод Судскиот совет да ги повика граѓаните кои имаат сознанија и информации за случаи на корупција ...
| | веќе видена | слични

Секогаш кога политички партии дискутираат судски сучаи во јавноста се покренува голема тема, но и ние и Судскиот совет се изјаснивме дека тоа не е мешање во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со последните измени во Законот за Судски совет преку кои се отвори можност секој да покрене иницијатива за утврдување одговорност за несовесно и нестручно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред неколку месеци е формирана посебна комисија за борба против корупцијата со обврска да ги анализира пријавите за корупција во судството за да утврди дали ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против две лица осомничени за кривично дело Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста, а за ...
сите 108 | | | веќе видена

Фудбалерите на Милан качени на клупскиот автобус ја славеа првата шампионска титула по 11 години, а главен и овој пат беше Златан Ибрахимовиќ. Тој прво го ...
сите 140 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Aнтони Блинкен ќе одржи главен политички говор во четврток на Универзитетот Џорџ Вашингтон во Вашингтон, каде детално ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Вработените во градинките се и ИЗМАНИПУЛИРАНИ и ИЗЛАЖАНИ. Имено, и покрај ветувањата за цела плата за месец април платата поради штрајкот ќе им биде намалена ...
сите 57 | | | веќе видена

На регионалниот пат Тетово-Скопје кај Желино вчера во пожар изгоре возило мерцедес со тетовски регистарски ознаки. Огнот во возилото започнал додека ...
сите 333 | | | веќе видена

Украинскиот претседател Волидимир Зеленски конкретно ги нападна поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер и Њујорк Тајмс затоа што сугерираа дека ...
сите 389 | | | веќе видена

Користиме филибастеринг нормална алатка во секоја демократска земја за кочење на еден закон, користиме амандманска можност да интервенираме со голем број ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ за РТВ Словенија: Во интерес на сите е отпочнување на преговорите со ЕУ час поскоро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: