Маричиќ: Во интерес на сите е отпочнување на преговорите со ЕУ час поскоро


Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервјуто за Радио телевизија Словенија истакна дека во овој момент е потребен силен ангажман од сите за брзо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во пресрет на формирањето нова Влада во Бугарија македонските власти се оптимисти дека доколу се почитуваат европските вредности отворените прашања може да се ...
| | веќе видена | слични

САД ја повикаа Европската унија да одреди датум за почеток на преговори и за Албанија и Македонија, без да ги одвојуваат. „И Албанија и Македoнија донесоа ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека е оптимист, дека Првата меѓувладина конференција со ЕУ би можела да се одржи и на 31 декември, доколку ...
| | веќе видена | слични

Во спротивно, стравуваат, останувањето во сила на ветото на Бугарија може да доведе до одреден вид замрзнат конфликт, што, како што нагласуваат не е добро за ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за словенечкиот весник „Дело“ ја истакнува важноста на проширувањето на Европската Унија да се одвива по ...
| | веќе видена | слични

Сите се свесни колку е важен 14 декември, но не само 14-ти, бидејќи и до 31 декември може словенечкото претседателство, доколку добие сигнал од Бугарија дека ...
| | веќе видена | слични

Важно е проширувањето на Европската Унија да се одвива по претходно утврдени принципи, реални заслуги и испорачани резултати, но Унијата треба да даде ...
| | веќе видена | слични

Нов студен европски туш, сега од Париз. Додека Артан Груби вели дека имало француски предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија, францускиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа ...
сите 282 | | | веќе видена

Ердоган, исто така, рекол дека верува оти треба да се укине ембаргото за извоз на оружје воведено за Турција по нејзината инвазија на Сирија во 2019 година, ...
сите 927 | | | веќе видена

Тие кои имаат полна уста со реторика за интеграции и обвинувања кон другите за Русија, се демаскираа на најскандалозен начин. Во пресрет на 20-годишнината од ...
сите 95 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ: Во интерес на сите е отпочнување на преговорите со ЕУ час поскоро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: