Се уште бурни реакции меѓу граѓаните и на третиот ден од забраната за употреби на пластични кеси

Со стапувањето на сила на забраната за употреба пластични кеси, според Законот за управување со пакување и отпад - на пазарот се нудат хартиени кеси или ...
| | веќе видена | слични

Министерството за животна средина и просторно планирање го прифатило предлогот на еколошките здруженија да се вгради ваков систем во предлогот на Законот за ...
| | веќе видена | слични

Научниците открија дека морски животни живеат во пластичен отпад во област на отворен океан што се нарекува Големата Депонија во Пацификот, наведува Викторија ...
| | веќе видена | слични

За да го зголеми одвоеното собирање и рециклирање на пластиката, Словенија ќе воведе кауциски систем на повратна амбалажа каков веќе има во некои земји во ...
| | веќе видена | слични

Ќесите, нивната цена и нивната (не)употреба за заштита на животната средина и натаму топ тема. -Наскоро, за некој ден, ко ќе се истрошат залихите од кеси што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот загадувач на пластичен отпад во светот, според извештајот на федералната влада, која затоа бара нова ...
| | веќе видена | слични

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол“ од 1 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Многу од овие суштества се крајбрежни видови, кои живеат на километри од нивните вообичаени живеалишта, на половина пат помеѓу бреговите на Калифорнија и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавна покана и до БЕСА и до сите опозиционери, и до сите граѓани да се приклучат на протестот на 18-ти јуни. Затоа што тој нема да биде протест на ВМРО-ДПМНЕ, ...
сите 359 | | | веќе видена

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје вчера (20. мај) околу 19.15 часот пред казино на плоштадот „Македонија“ го лишиле од ...
сите 389 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 371 | | | веќе видена

Женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров пред 20 години ја освои европската титула во женската Лига на шампиони. Поводот од 20 години вчера беше прославен ...
сите 125 | | | веќе видена

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени пациенти кои страдаат од треска предизвикана од епидемијата на Ковид-19, со што ...
сите 324 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се уште бурни реакции меѓу граѓаните и на третиот ден од забраната за употреби на пластични кеси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: