ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари


Сојузот на синдикатите на Македонија повикува и организира протест, со цел, како што велат, за заштита на економските и социјалните права на своите членови и ...
| | веќе видена | слични

“Да” за зголемувње на минималата плата во некои сектори, не кај сaмостојните вршители на дејност. Занаетчиите, малите бизниси ако мора да исплаќаат плати од ...
| | веќе видена | слични

Изминативе 20 години постојано работевме на подигнување на нашите капацитети меѓутоа и на капацитетите на работодавачите и на целокупната економија. Сметаме ...
| | веќе видена | слични

 Во пресрет на најавите дека минималецот од наредната година ќе се качува на 18 илјади денари, Миле Бошков, претседател на бизнис конфедерацијата смета дека ...
| | веќе видена | слични

Дарко Димовски од Сојуз на синдикати на Македонија утринава во емисијата Здраво Македонијо  бара покачување на минималната плата , поради растот на цените и ...
| | веќе видена | слични

Синдикатот е прилично активен и за в недела најави протести, кога конгреси одржуваат двете најголеми партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ. Синдикалците излегуваат пред ...
| | веќе видена | слични

Како здружение кое е основано од работници, работнички и активисти за човекови права, од 2017 година се обидовме да ја отвориме темата за ниските плати, ...
| | веќе видена | слични

Синдикатот повикува на масовни протести во недела за сите работнички права. Недела да биде неработен ден, да се исплаќаат празнични дневници на работниците, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 275 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 123 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 155 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 199 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Зоран Заев беше познат по бројните гафови и изјави што ги даваше за време на меѓународни средни, интервјуја или настани, но таквата пракса ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: