Глоби и до 140.000 евра за непочитување на Законот за пластични ќеси

Од Државниот пазарен инспекторат велат дека Законот предвидува, прво, укажување до трговците за отстранување на недостатоците во спроведувањето на Законот. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за животна средина и просторно планирање го прифатило предлогот на еколошките здруженија да се вгради ваков систем во предлогот на Законот за ...
| | веќе видена | слични

Научниците открија дека морски животни живеат во пластичен отпад во област на отворен океан што се нарекува Големата Депонија во Пацификот, наведува Викторија ...
| | веќе видена | слични

За да го зголеми одвоеното собирање и рециклирање на пластиката, Словенија ќе воведе кауциски систем на повратна амбалажа каков веќе има во некои земји во ...
| | веќе видена | слични

Ќесите, нивната цена и нивната (не)употреба за заштита на животната средина и натаму топ тема. -Наскоро, за некој ден, ко ќе се истрошат залихите од кеси што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот загадувач на пластичен отпад во светот, според извештајот на федералната влада, која затоа бара нова ...
| | веќе видена | слични

Следејќи ги светските текови, како и новите измени во законот за отпад во земјава, на бензинските станици и сите останати продажни локации на „Макпетрол“ од 1 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Многу од овие суштества се крајбрежни видови, кои живеат на километри од нивните вообичаени живеалишта, на половина пат помеѓу бреговите на Калифорнија и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За време на денешната посета на Скопје, премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков се сретна и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мцикоски, на кој се ...
сите 647 | | | веќе видена

На првиот ден од изборот на новата Влада, во министерствата беше извршено примопредавање, а новиот премиер Димитар Ковачевски најави дека секоја минута ќе ја ...
сите 235 | | | веќе видена

Ајде на брзи избори без техничка влада, за малите партии понуда за една изборна единица, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ЛДП, ДОМ и ДС да не се ...
сите 342 | | | веќе видена

Владата попладнево на трета седница донесе одлука за утврдување на бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во основните училишта во услови на ...
сите 312 | | | веќе видена

Владата преку ЕСМ ќе го стабилизира пазарот на топлинска енергија, откако во решавањето на проблемот не се вклучија Градот Скопје и општините. Министерот за ...
сите 511 | | | веќе видена

Полицијата синоќа привела 31-годишен скопјанец поради неколку кражби во Чаир. Приведениот М.Ф.(31) се сомничи дека извршил една тешка кражба од сендвичарница, ...
сите 236 | | | веќе видена

Бајката на Холандија на Европското ракометно првенство 2022 година продолжува, откако Холанѓаните вечерва ја совладаа и Португалија, и со две победи продолжија ...
сите 180 | | | веќе видена

„Ова за старо – новата Влада е смислување на ресори, на министерски места како да се задоволат поголем број од фракциите кои што очигледно постојат во СДСМ и ...
сите 39 | | | веќе видена

Сосема е очигледно дека клиничките слики предизвикани од сојот омикрон се далеку поблаги од оние предизвикани од видот делта. Она што го гледаме е дека омикрон ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Глоби и до 140.000 евра за непочитување на Законот за пластични ќеси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: