Во третиот квартал 8 595 слободни работни места, од нив 2 550 во услужни дејности и продажба


Во третиот квартал годинава имало 8 595 слободни работни места, а најголем број, 2 550, се во петтата група занимања – Работници во услужни дејности и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Неизвесноста во економијата останува присутна и во четвртиот квартал од годинава поради тековниот бран од пандемијата, забавувањето на темпото на имунизација и ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Бројни позитивни параметри потврдуваат дека македонската економија е стабилна и подготвена за справување со претстојните глобални предизвици.  Потврда за тоа е ...
| | веќе видена | слични

Над 38 милиони евра е вкупната сума на странски инвестиции во третиот квартал годинава, пресмета Народната банка. Тоа е 170 милиони евра помалку, во однос на ...
| | веќе видена | слични

„Фајнанс Тинк“ ја задржува проекцијата за растот на БДП за годинава на 4,1 проценти , а проекцијата за следната година според нив е 4 проценти.Во извештајот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Економијата лани паднала за над 6%, а не за 4,5 како што се мислеше досега. Во соопштението на статистика за БДП во третиот квартал од оваа година, прв пат се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонската репрезентација загуби 27:25 од Словенија во првиот натпревар од Европското првенство во ракомет. На почетокот македонските ракометари поведоа 3:0, ...
сите 582 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер, Кирил Петков при посетата на Скопје порача дека го почитува самоопределувањето на македонските граѓани и употребата на јазиците во Уставот. ...
сите 555 | | | веќе видена

На првиот ден од изборот на новата Влада, во министерствата беше извршено примопредавање, а новиот премиер Димитар Ковачевски најави дека секоја минута ќе ја ...
сите 172 | | | веќе видена

Неуспешните економски политики на СДСМ не може да резултираат со успех во енергетиката, тоа се гранки кои се поврзани и зависни една од друга. СДСМ минатата ...
сите 352 | | | веќе видена

Ајде на брзи избори без техничка влада, за малите партии понуда за една изборна единица. ЛДП, ДОМ и ДС да не се кријат зад криминалните интереси, туку еве ...
сите 357 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден (17.01.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за ...
сите 540 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во третиот квартал 8 595 слободни работни места, од нив 2 550 во услужни дејности и продажба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: