Фон дер Лајен: ЕУ мора да размисли за воведување на задолжително вакцинирање против ковид-19

Европската Унија мора да размисли за воведување на задолжително вакцинирање против ковид-19 како одговор на ширењето на новиот сој омикрон, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вели дека целта е целосно да се вакцинира 70 отсто од светското население до средината на 2022 ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Покрај растечкиот број на заразени лица во повеќето региони на ЕУ и можната опасност од новиот сој на коронавирусот, границите во рамки на Унијата треба да ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, коментирајќи ги можните нови мерки како што се задолжителната вакцинација, рече дека во тој обид за контрола гледа ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ ја коментираше изјавата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен која ја спомена можноста за ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека вакцините за деца против Ковид-19 произведени од Фајзер/Бионтек ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на можеби опасниот Омикрон-сој, вакцинацијата против корона мора да биде засилена. ЕУ генерално сака да ја задржи слободата на движење во внатрешните ...
| | веќе видена | слични

На прес-конференција посветена на текот на пандемијата и појавата на новата варијанта Омикрон, таа исто така рече дека се согласува во Европската унија да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарите ќе бидат дел од македонскиот Устав - за македонското малцинство не се дискутира. Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска на обраќањето пред ...
сите 586 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 281 | | | веќе видена

Не се преговара за идентитетските прашања ниту за јазикот со официјална Софија тврди шефот на дипломатијата Османи кој денеска реферираше пред македонските ...
сите 241 | | | веќе видена

Само три дена откако беа регистрирани 2332 новозаразени со Ковид – 19, новиот министер за здравство Беким Сали вели дека пандемијата кај нас стивнува оти ...
сите 229 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски, се сретна со Русос Кундурос, амбасадор на Република Грција во нашата држава. На состанокот се изразени честитки за изборот на ...
сите 194 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 199 | | | веќе видена

Францускиот и рускиот претседател се согласни „за потребата од деескалација и продолжување на дијалогот во украинската криза“, соопшти од своја страна ...
сите 598 | | | веќе видена

Meдиумите во Австрија пишуваат дека од земјите од Балканот доаѓаат луѓе кои се ковид позитивни. Наведуваат дека од Балканот им стигнале илјадници случаи на ...
сите 568 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фон дер Лајен: ЕУ мора да размисли за воведување на задолжително вакцинирање против ковид-19

Од:
До кого (е-маил):
Порака: