Извештај: Одговорност за „Јавна соба“ и безбедност на ,,online” просторот


Младите истражувачки Неда Петковска и Васка Лешоска во соработка со Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство подготвија тематски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Панел-дискусија „Истанбулската конвенција и новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жените – што ќе се промени во пристапот за спречување и ...
| | веќе видена | слични

 Во рамки на кампањата македонските поп ѕвезди ја лансираа песната „Очи црни“ за да ги поканат сите мажи и жени да излезат и да кажат јасно, да кажат гласно – ...
| | веќе видена | слични

Годинава во споредба со лани, во тетовско и до 40% зголемен бројот на насилство врз жените. Статистиките се и поголеми, велат од Меѓуопштинскиот центар за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Насилството не е судбина, тоа е криминал, а раната на една жена е рана на сите нас. Оваа рана никогаш нема да престане да крвари и да боли ако продолжиме да ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на кампањата 16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња, македонските поп ѕвезди лансираа песна која ги обединува нашите гласови за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заштитата на жртвите на семејното насилство, проблем со којшто нашето општество се соочува и за жал има нагорен тренд во последните три децении, треба да се ...
| | веќе видена | слични

На конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организирана денеска од страна на АУЕ – ФОН, учесниците ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Целосна блокада на Собранието е радикален чекор и чекор кој единствено е оправдан после голема политичка криза“.Левица целосно застанува зад блокадите и ...
сите 578 | | | веќе видена

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени пациенти кои страдаат од треска предизвикана од епидемијата на Ковид-19, со што ...
сите 321 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извештај: Одговорност за „Јавна соба“ и безбедност на ,,online” просторот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: