Прифатена иницијативата за намалување на царинските стапки за компоненти за производство на технолошки напредни производи

Стопанската комора на Северна Македонија соопшти дека е прифатена иницијативата на Асоцијацијата на компании со технолошки напредно производство при Советот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во согласност со новиот концепт на ТИРЗ за привлекување инвестиции, индустриската развојна зона Гевгелија ќе се фокусира на поддршка на зелените индустрии во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Технолошко индустриската зона во Гевгелија ќе стане првата “зелена“ инвестициска зона во земјава која ќе се фокусира на поддршка на зелените индустрии и ќе ...
| | веќе видена | слични

Инвестициска конференција – Развој на првата „зелена“ економска зона – Гевгелија ќе се одржи денеска во Скопје во организација на ТИРЗ. ТИРЗ заедно со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дел од компаниите од автомобилската индустрија во зоните во државава почувствуваа последици од намалувањето на продажбата на автомобили во октомври годинава и ...
| | веќе видена | слични

Директорот Јован Деспотовски е задоволен од досегашната динамика на развој на компаниите, а државата генерира дел од нивните приходи кои се со значителен раст ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во изминатите 10 години и компаниите лоцирани во ТИРЗ и државата поминале добро. Компаниите годишно во однос на приходите растат со 16 проценти, државата ...
| | веќе видена | слични

Раст на приходите од работењето, раст на бројот на вработени, но и на платите е забележан во изминатите 10 години во компаниите од Технолошко индустриските ...
| | веќе видена | слични

ТИРЗ изготви анализа на ефектите од странските вложувања во технолошко индустриските развојни зони во изминатите 10 години. Анализата што се прави за првпат, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кирил Пецаков, градоначалникот на Охрид свесно ги прекрши законите со тоа што наместо во изолација да го чека резултатот од тестот за коронависрусот, тој ...
сите 183 | | | веќе видена

Евентуалната руска инвазија врз Украина би можела да биде „најголемата инвазија“ од Втората светска војна, со оглед на масовното воено присуство на Русија во ...
сите 570 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 132 | | | веќе видена

Мнозинството пратенички групи се „ЗА“ бришење на техничката влада три месеци пред изборите, ама никоја од нив не и' се придружува на ВМРО-ДПМНЕ, да стави ...
сите 454 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прифатена иницијативата за намалување на царинските стапки за компоненти за производство на технолошки напредни производи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: