Опасност од новиот сој омикрон, дали вакцините ќе ги заштитат граѓаните?

Првите луѓе на дел од фармацевските компании стравуваат дека атуелните вакцини против коронавирусот нема да може лесно да се спротистават на новата верзија на ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Варијантата на коронавирус „омикрон“ делумно ја избегнува заштитата што ја нуди вакцината „Фајзер“, но луѓето кои претходно биле заразени, а потоа вакцинирани, ...
| | веќе видена | слични

Вирологот и микробиолог Миланко Шеклер изјави дека појавата на новиот сој беше придружена со панична вест дека постои можност да биде полошо, но овој пат не ...
| | веќе видена | слични

Новата варијанта на SARS-CoV-2 вирусот, наречена омикрон, се смета за потенцијално поопасна бидејќи има речиси двојно повеќе мутации од делта варијантата, ...
| | веќе видена | слични

Првите извештаи за брзото ширење на сојот омикрон во Јужна Африка на почетокот беа застрашувачки, но потоа почнаа да даваат одредена надеж. Новата варијанта ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ајде на брзи избори без техничка влада, за малите партии понуда за една изборна единица, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ЛДП, ДОМ и ДС да не се ...
сите 647 | | | веќе видена

На првиот ден од изборот на новата Влада, во министерствата беше извршено примопредавање, а новиот премиер Димитар Ковачевски најави дека секоја минута ќе ја ...
сите 205 | | | веќе видена

Владата попладнево на трета седница донесе одлука за утврдување на бројот на наставните денови во учебната 2021/2022 година во основните училишта во услови на ...
сите 294 | | | веќе видена

Дефинитивно е јасно кои се селекциите кои се пласираа од 13-тото до 22-рото место на Европското првенство во ракомет во Унгарија и во Словачка. Македонија ...
сите 341 | | | веќе видена

Полицијата синоќа привела 31-годишен скопјанец поради неколку кражби во Чаир. Приведениот М.Ф.(31) се сомничи дека извршил една тешка кражба од сендвичарница, ...
сите 234 | | | веќе видена

СДСМ реагира по средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со бугарскиот премиер, Кирил Петков. „Мицкоски вчера се силеше а денес молк, зошто не ги ...
сите 97 | | | веќе видена

„Ова за старо – новата Влада е смислување на ресори, на министерски места како да се задоволат поголем број од фракциите кои што очигледно постојат во СДСМ и ...
сите 36 | | | веќе видена

Лицемерието на Левица, како и секогаш е пуштено на најјако, кога се работи за вас и за вашиот гуру Христијан Мицкоски за да дојдете на власт некои работи не ви ...
сите 527 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опасност од новиот сој омикрон, дали вакцините ќе ги заштитат граѓаните?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: