Заев – Ламорџезе: Почетокот на преговорите е значаен и за Северна Македонија и за ЕУ

Силна поддршка од Италија за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија и уверување дека Рим ќе продолжи со заложбите за успех на овој ...
| | веќе видена | слични

Генералната секретарка на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу на отворањето на голема конференција посветена на безбедноста во Париз рече дека само ...
| | веќе видена | слични

Загрижност за зголемени тензии на Балканот во изминатите денови упати НАТО, а Обединетото Кралство назначи и специјален претставник за регионот. Пред една ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Администрацијата на Вашингтон ја претстави првата антикорупциска стратегија во историјата на САД, вклучително и на меѓународно ниво. -Стратегијата го опишува ...
| | веќе видена | слични

Безбедносните предизвици на ЕУ и Западен Балкан се повеќе се тесно поврзани поради голем број нови глобални закани и мора да се соочиме со фактот дека сме во ...
| | веќе видена | слични

„Можно е наскоро да се соочиме со хуманитарна и безбедносна криза, а со оглед на тоа дека прашањата ни се заеднички, заеднички би требало да биде и нашиот ...
| | веќе видена | слични

На последниот ден од тридневниот министерски форум ЕУ-Западен Балкан, што се одржа на Брдо кај Крањ, беше истакната клучната важност на владеењето на правото ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на македонскиот дел од комисијата за историја со Бугарија, Драги Ѓоргиев вели дека невозможно е да се среќаваат еднаш месечно со бугарските ...
сите 595 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски. Ја информираме ...
сите 203 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 89 | | | веќе видена

Познатиот актер Жарко Димоски бил случаен сведок на трагичната несреќа која се случи синоќа, во која загина 24-годишна девојка од Радовиш, а нејзиниот дечко ...
сите 78 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски на брифинг со новинарите по завршувањето на заедничката средба меѓу македонската и бугарската влада во Софија рече дека Уставот на ...
сите 335 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 105 | | | веќе видена

„Подготвени сме да седнеме и да разговараме за контролата на вооружувањето, разоружувањето, транспарентноста на воените активности, механизмите за намалување ...
сите 467 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев – Ламорџезе: Почетокот на преговорите е значаен и за Северна Македонија и за ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: