Бектеши на Министерскиот совет на ЕЗ во Белград: С. Македонија прва прави енергетска транзиција во Западен Балкан


Владата активно работи на енергетска транзиција во зелена енергија, односно на искористување на сонцето, ветерот и водата за постепено менување на ...
| | веќе видена | слични

На површина од 452 хектари, на локацијата каде требаше да се гради карго аеродромот во Штип, ќе се гради соларен парк со капацитет за производство до 400 ...
| | веќе видена | слични

 Инвестицијата се очекува да биде околу 270 милони евра со капацитет за произвоство од 360 до 400 мегавати,  а ќе ја реализира француската компанија „Акио ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Соларен парк што ќе ги задоволува потребите за струја на 94.000 домаќинства ќе се гради од следната година на потегот од Штип до Свети Николе, на локацијата ...
| | веќе видена | слични

На тендерот се пријавиле компании кои ќе произведат 207 мегавати електрична енергија, со премиум тарифа. Потребна е добра подготовка, поволни кредити и избор ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Соларениот парк „Стипион“ ќе се гради на 452 хектари во Штип. Станува збор за директна гринфилд инвестиција, што ќе ја реализира компанијата „Акио енерџи“. Ова ...
| | веќе видена | слични

Стратешкиот инвестициски проект „Соларен парк Стипион“ денеска ќе биде промовиран во Владата. Проектот ќе има капацитет за производство на електрична енергија ...
| | веќе видена | слични

На просторот каде требаше да биде карго аеродромот во Штип ќе се прави соларен парк за производство на струја. Станува збор за директна француска гринфилд ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, заедно со Ерик Ското, претседател на француската компанија „Акуо Енерџи“ како и францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер, ќе се обратат по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сообраќајка во центарот на Скопје. Велосипедист е прегазен на булевар Илинден наспроти фонтаната кај Градски парк.Во моментов на местото на несреќата има ...
сите 395 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков днеска ќе реферира пред пратениците во Народното собрание на Бугарија за резултатите од неговата посета на Скопје минатата ...
сите 475 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, пред еден месец добила две писма со закани по живот. „Писмата ...
сите 62 | | | веќе видена

За не повеќе од еден месец претседателот Стево Пендаровски оди во официјална посета на Софија каде ќе се сретне со неговиот бугарски колега Румен Радев, со цел ...
сите 305 | | | веќе видена

Со пораки за јакнење на добрососедството и проширување и продлабочување на меѓудржавните односи и релациите меѓу двата народа, со благодарност за чествувањето ...
сите 103 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска ќе има излагање пред членовите на Комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Северна ...
сите 112 | | | веќе видена

ЈОВЕСКИ И РУСКОВСКА ДОБИЛЕ ЗАКАНИ ПО ЖИВОТ Јавниот обвинител на земјава Љубомир Јовески денеска преку писмено соопштение ја извести јавноста дека во текот на ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бектеши на Министерскиот совет на ЕЗ во Белград: С. Македонија прва прави енергетска транзиција во Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: