Фармацевтските компании почнуваат со работа на нова вакцина против омикрон


Појавата на новата варијанта предизвика глобален одговор, бидејќи во страв дека таа би можела побрзо да се шири дури и меѓу вакцинираните, владите воведуваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии
11 копии

Иако во државите низ светот забрзано се шири Омикрон сојот на коронавирусот, кај нас засега не е регистриран ниту еден случај. Се уште доминантен останува ...
| | веќе видена | слични

Невроимунологот Борис Шакиќ, професор на Универзитетот Мекмастер во Хамилтон, Канада, вели дека вакцината нема да го спречи појавувањето на симптоми, но ќе не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО – WHO) за Европа, Ханс Клуге, изјави во понеделникот дека на научниците ќе им бидат потребни уште околу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се уште доминантен останува Делта сојот, како кај нас, така и во државите од регионот. Во меѓувреме, надлежните повикуваат на помасовна вакцинација, која ...
| | веќе видена | слични

Новиот сој низ светот забрзано се шири, вчера за првпат беше потврден на Балканот. Поточно, станува збор за двајца пациенти од Хрватска кои се инфицирале со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Димитар Ковачевски е непознат за јавноста, не добил поддршка од граѓаните на избори, ама добил доверба од Заев и затоа прифатил да биде премиер, да води влада ...
сите 646 | | | веќе видена

Градоначалничката на ВМРО ДПМНЕ, Данела Арсовска, ги заборави скопјани, заборави на проблемите и заборави на своите ветувања пред граѓаните. Се наближуваат 82 ...
сите 557 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека владата на Зоран Заев потроши пет години, а не мрдна со прст за гасификација на државата.Напротив ветуваше дека ќе ја гасифицира ...
сите 279 | | | веќе видена

Во програмата „Зборувај сега“ на БНТ, поранешниот преговарач на македонската Влада Владо Бучковски коментира дека сè уште верува дека клучот за напредок меѓу ...
сите 74 | | | веќе видена

Спротивставени мислења делат пратениците од опозицијата и од владејачките партии и на денешната расправа во Собранието за избор на новата влада. Според ...
сите 178 | | | веќе видена

Мандатарот Димитар Ковачевски нема изборен легитимитет и тоа ќе биде хендикеп во работата, рече пратеникот Антонио Милошоски вечерва кон крајот на собраниската ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фармацевтските компании почнуваат со работа на нова вакцина против омикрон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: