ЕК: Ако автобусот на Беса Транс немал лиценца преминувањето граници можеби било нелегално

Според правилата на Европската унија, доколку автобусот на Беса Транс кој имаше несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски патници, немал валидна ...
| | веќе видена | слични

Професионалните возачи почнаа да го полагаат испитот за професионална компетентност, кој е неопходен за да добијат сертификат со кој може да вршат меѓународен ...
| | веќе видена | слични

Автобусот на Беса транс кој учествуваше во сообраќајната несреќа на магистралниот пат Струма во Бугарија немал ни лиценца, а возачите не биле пријавени, иако ...
| | веќе видена | слични

Од март годинава, ниту еден професионален возач не полагал испит за да се стекне со уверение, кое ќе му послужи за да добие Сертификат за професионална ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ниту еден од возачите на изгорениот авотбус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност. Овие податоци ги изнесе министерот за ...
| | веќе видена | слични

По вонредната инспекција, државниот инспекторат за транспорт ги напушти канцелариите на фирмата „Беса-Транс БТБ“ во Скопје. По извршените контроли, ...
| | веќе видена | слични

Ниеден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ во чија несреќа во Бугарија претходно седмицава загинаа 45 луѓе од кои 12 деца, не бил вработен ...
| | веќе видена | слични

Еден од нив немал ниту сертификат за професионална компетентност, соопшти министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.-Едниот од возачите не е вработен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако судија на претходна постапка синоќа одреди 30 дневен притвор за 22 годишното момче кое во четвртокот вечерта на пешачки кај Сити мол прегази 24 годишна ...
сите 162 | | | веќе видена

Пристапните преговори со Албанија и Македонија треба да се отворат што е можно поскоро и дека иницијативата „Отворен Балкан“ треба да го вклучи и Косово.„Многу ...
сите 988 | | | веќе видена

Училиштата се префрлија на онлајн часови, кои не важат само за учениците од прво до четврто одделение кои се уште посетуваат настава, објави АП.Масовните ...
сите 182 | | | веќе видена

Осветувањето на водите на Вардар и положување на Светиот крст во Скопје се одржа точно напладне на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин. Поради пандемијата, ...
сите 153 | | | веќе видена

Ова го потврди германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.„Мораме да направиме се` за да спречиме ескалација. Во моментов испораката на оружје не би ...
сите 431 | | | веќе видена

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во Скопје и се договорил ...
сите 62 | | | веќе видена

ДЕНЕС НАД 1.900 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК: Ако автобусот на Беса Транс немал лиценца преминувањето граници можеби било нелегално

Од:
До кого (е-маил):
Порака: