Aко порано на младите од внатрешноста им беше предизвик наоѓањето работа во Скопје, сега почесто размислуваат за странство

Ако порано младите од внатрешноста на Македонија бараа работа во главниот град, сега како подобра опција ја гледаат работата во странство. Во земјава сведоци ...
| | веќе видена | слични

Дури 39 отсто од младите низ светот мислат дека работните места што ги бараат по завршувањето на образованието не им се достапни. Вкупно 31 отсто од младите ...
| | веќе видена | слични

Столари, бравари, фризерки, монтери, заварувачи и друг вид на занаетчии често се бараат на огласите за вработување. Потреба од занаетчии има во Скопје, но и во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На пазарот на труд има недостиг на квалификувана работна сила, драстично поголема понуда од побарувачката за одредени занимања и дефицит на работна сила со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши, освен што покажа дека е одличен преговарач, откако во новата владата се договори да добие три министерски места, три ...
сите 603 | | | веќе видена

Ве повикувам да ја прочитате Програмата наречена Концепт 28, но и да ми се приклучите, да ги споделите сите ваши предлози, идеи, а се разбира и критики, вели ...
сите 354 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 329 | | | веќе видена

Оттука стручната фела почна да се огласува по социјалните мрежи и да го прашува министерот за правда, Бојан Маричиќ како може да пресудени предмети да се води ...
сите 45 | | | веќе видена

Смртта на актерот Славиша Кајевски ги најде затечени многу од неговите најблиски, пријателите и колегите. Откако утрово од Македонскиот народен театар објавија ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Aко порано на младите од внатрешноста им беше предизвик наоѓањето работа во Скопје, сега почесто размислуваат за странство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: