Бугарија не отстапува од ветото за старт на преговорите - очекува конкретни чекори од Македонија


Бугарскиот претседател Радев очекува конкретни резултати од дијалогот со Македонија. Во телефонскиот разговор со еврокомесарот Вархеји, Радев истакнал дека ...
| | веќе видена | слични

Шефот на дипломатијата оптимист дека за 14 дена може да се најде решение во спорот со Софија. Вели дека Скопје ја очекува позицијата на Бугарија по ...
| | веќе видена | слични

Европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук, во вечерашното интервју за ТВ Сител, посочи дека двете држави треба да се ...
| | веќе видена | слични

-Не може Бугарија и Северна Македонија кои се две најблиски држави да не најдат пат кон ЕУ. Да имаат заеднички активности во различни дејности, да започнеме од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Секако двете страни треба да се вратат на преговарачката маса и треба да се искористат сите можности за да се воспостави довербата.Тоа е најдобриот начин ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Тој смета дека доколку се сфати тежината на моментот, 14 дена се сосема доволни врз основа на тоа што сме го сработиле досега, да се постигне договор. Меѓутоа, ...
| | веќе видена | слични

Декларацијата на Народното собрание на Бугарија за односите со Македонија останува да биде дел од позицијата на можната нова бугарска владина коалиција ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владимир Пивоваров, националниот координатор за гранично управување во емисијата „25 минути“ на ТВ24 изјави дека и граѓаните, требало да ја проверат лиценцата ...
сите 629 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев и претседателот на “Алтернатива” Африм Гаши утре ќе одржат нова средба, во врска со заинтересираноста и на двете страни “Алтернатива” да ...
сите 508 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Во посетата на Свети Николе и тековните проекти на Општината, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање во врска со трагичната ...
сите 152 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 217 | | | веќе видена

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија денеска се отпуштени од болницата во Пирогов и се донесени на лекување во Скопје. Станува збор за 17 ...
сите 242 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија не отстапува од ветото за старт на преговорите - очекува конкретни чекори од Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: