Време е Европа да размисли за задолжителна вакцинација: Директорот на СЗО јасен - бројот на починати може да достигне два милиони

Извршниот директор на СЗО за Европа ги повикал Европските земји да разгледаат можност за задолжителна вакцинација. Роб Батлер за "Sky News" рекол дека е време ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на големите набавки пред Божиќ, се повеќе италијански градови воведуваат задолжително носење маски во центрите на градовите. Новиот градоначалник на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Норвешките власти воведуваат нови мерки и препораки за борба против коронавирусот, јави ДПА. На граѓаните им се препорачува да носат маски при користење ...
| | веќе видена | слични

Во Португалија денеска ќе биде отворен најголемиот центар за вакцинација поради бранот нови случаи на инфекција со коронавирусот. Португалија каде се ...
| | веќе видена | слични

Британците кои ќе одбијат да носат маска ќе бидат казнети, а казната секој пат ќе се зголемува. Сето ова е дел од планот на Владата за одржување на поволна ...
| | веќе видена | слични

Воведувањето на ковид пропусниците во Белгија не ја зголемило стапката на вакцинација, но резултирале со поголем број на ковид-инфекции, вели микробиологот ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Министерот за здравство, Саџид Џавид, потврди дека на сите возрасни ќе им биде понудена трета доза, откако Мешовитиот комитет за вакцинација и имунизација ...
| | веќе видена | слични

Минималното растојание во Британија за бустер дозата за „Ковид“ вакцината ќе се преполови од шест месеци на три, откако владата го прифатила советот од својот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Настани и личности кои ја одбележаа оваа недела. Првата меѓувладина заедничка седница меѓу Северна Македонија и Бугарија која се одржа во Софија и средбата ...
сите 479 | | | веќе видена

Д-р Андон ЧИБИШЕВ Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки на надлежните институции во последните два дена. Се намалуваат деновите за изолација кај ...
сите 213 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 114 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, на брифингот за новинарите министерот за одбрана Лојд Остин ја опиша напнатата подготвеност на руските ...
сите 669 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 144 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 201 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 287 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Време е Европа да размисли за задолжителна вакцинација: Директорот на СЗО јасен - бројот на починати може да достигне два милиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: