Софија Ристевска Петрушева: Театарот е и отсекогаш бил алатка за промена


Софија Ристевска Петрушева и ИНТИМЕН ТЕАТАР во изминатава недела пулсираат во ритамот на својата нова претстава „Жени“. Овојпат фокусот во вашиот „документарен ...
| | веќе видена | слични

Во Битола на сцената на „Интимен театар“ повторно беше поставена претстава од циклусот документарни претстави насловен „Жени“ од страна на режисерката Софија ...
| | веќе видена | слични

Интересна конференција се одржува денеска во Скопје, а темата е како да се реинвентираат патиштата за комуникација на Балканот. -Гостите не се случајно ...
| | веќе видена | слични

„Фотографиите на Кирил Штрков се направени во класична традиција на фотографскиот медиум . Оддаваат врвен познавач на неговите технички можности. Онаа ...
| | веќе видена | слични

Точно по две години од неговото учество на меѓународната групна поставка „Сè што ни е заедничко“, каде што се претстави со своето видео дело „На отворено“, во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Утревечер, (1 декември) во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена самостојна изложба „Демократии / Реализам“ на реномираниот ...
| | веќе видена | слични

Холанѓанката Хедвиг Фејен, основачка и директорка на Европското номадско биенале за современа уметност – Манифеста, неодамна одржа предавање во Музејот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши, освен што покажа дека е одличен преговарач, откако во новата владата се договори да добие три министерски места, три ...
сите 603 | | | веќе видена

Ве повикувам да ја прочитате Програмата наречена Концепт 28, но и да ми се приклучите, да ги споделите сите ваши предлози, идеи, а се разбира и критики, вели ...
сите 354 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 329 | | | веќе видена

Оттука стручната фела почна да се огласува по социјалните мрежи и да го прашува министерот за правда, Бојан Маричиќ како може да пресудени предмети да се води ...
сите 45 | | | веќе видена

Смртта на актерот Славиша Кајевски ги најде затечени многу од неговите најблиски, пријателите и колегите. Откако утрово од Македонскиот народен театар објавија ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Софија Ристевска Петрушева: Театарот е и отсекогаш бил алатка за промена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: