НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ ЌЕ ИМА ЕДЕН КОНТРОЛЕН ШАТЛЕР: Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини. Албанскиот Парламент, на денешната пленарна седница, што ја почна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иницијативата „Отворен Балкан“, која ја покренаа српскиот претседател Александар Вучиќ, македонскиот премиер Зоран Заев и албанскиот премиер Еди Рама, е обид ...
| | веќе видена | слични

„Денеска во Тирана, во главниот град на Албанија, лидерот на Алтернатива Африм Гаши, придружуван од потпретседателот на оваа партија Хисни Исмаили, имаше ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама одговори на критиките дека „Отворен Балкан“ и служи на Србија, велејќи дека Албанија може да го зголеми домашното производство за ...
| | веќе видена | слични

Интерес на Албанија е да обезбеди државјанство на сите Албанци, бидејќи на тој начин ќе се зголеми бројот на учесници на пазарот и економијата, вели лиерот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека нејзината држава е против иницијативата „Отворен Балкан“, покрената од премиерите на Северна Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Најважните прашања можат да се решат со дијалог, а првиот услов е почитување на договореното. Ја разбираме одлуката на Уставниот суд, но како трета страна која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанскиот премиер Еди Рама истакна дека би гласал за обединување помеѓу Албанија и Косово доколку има референдум по тоа прашање, пренесува албанскиот портал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

И покрај постигнатиот договор со Алтернатива и зголемување на парламенатрното мнозинство неизвесно е дали новиот мандатар ќе успее во преговарачкиот процес за ...
сите 549 | | | веќе видена

– На оваа седница предлагам оваа ставка да се зголеми на 3,5 милиони денари, со цел да се излезе во пресрет на семејствата на загинатите и повредените од ...
сите 295 | | | веќе видена

Побитно од броење на денови е да се воспостави канал на комуникација и да се направи план како да се тргне ветото, па ќе се види дали ќе е тоа декември или ...
сите 282 | | | веќе видена

Од Центарот за управување и контрола на сообраќајот (ЦУКС) на Град Скопје соопштуваат дека утринава има зголемен број возила на неколку точки во градот: - мост ...
сите 6 | | | веќе видена

Посетата на косовскиот заменик министер за правда на Блерим Салаху на Скопје е одложена, потврдија за МИА од Министерството за правда во Скопје. Салаху требаше ...
сите 217 | | | веќе видена

Баерн Минхен продолжува да биде „страв и трепет“ за Барселона, а Томас Милер енигма за Марк Андре Тер Штеген. Поранешниот германски репрезентативец вчера го ...
сите 111 | | | веќе видена

Германија има нова влада која ја сочинуваат три партии: Социјалдемократите, Зелените и Либералите. Кои се лицата во кабинетот на Олаф Шолц? Новиот германски ...
сите 167 | | | веќе видена

Сега Владата е во нов неуспех, глумат дека се разбираат од економија па решија да ги замрзнат веќе поскапените производи, велат во паартиското соопштение од ...
сите 292 | | | веќе видена

Охрид, 9. декември 2021 (ИНПРЕС) – Според официјалните податоци на Министерството за здравство на Република Македонија, во првата недела од декември, во Охрид ...
сите 348 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски денеска во Скопје, ќе се обрати на ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НА ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ ЌЕ ИМА ЕДЕН КОНТРОЛЕН ШАТЛЕР: Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли

Од:
До кого (е-маил):
Порака: