Сеча на дрвја во Охрид, граѓаните бараат да запре

Седумдесет и две дрва, повеќето стари и по 80 години, се сечат за да се реконструира улицата „Македонски просветители“ во центарот на Охрид. Екологисти и ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Дрвјата се воздухот и сенката и играта на нашите деца“, граѓанската иницијатива Охрид СОС денеска пред општинската зграда одржа протест против ...
| | веќе видена | слични

Екоактивисти упатија порака „Не сечете ги дрвјата“, за сечата на дрворедот на булеварот Македонски Просветители. Се собраа пред општинската зграда за да го ...
| | веќе видена | слични

Новиот градоначалник на Охрид, Кирил Пецаков одобрил сеча на липи и костени на улицата „Македонски Просветители“. Токму на тоа место ќе се прави булевар. Од ...
| | веќе видена | слични

„Додека денеска продолжи проектот за Општината планира да го исече дрворедот поради реконструкција на улицата „Македонски просветители“ / фото: Чист ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како одговор на бројните реакции на граѓаните на Охрид, општинските власти појаснуваат дека реконструкцијата на улицата се спроведува согласно правосилно ...
| | веќе видена | слични

Реконструкцијата на улицата „Македонски просветители" во Охрид и нејзиното идно булеварско уредување налага отстранување на постоечките дрвја посадени од обете ...
| | веќе видена | слични

На реакциите од активистите во јавноста, во однос на отстранувањето на дрворедот на улицата „Македонски просветители“ од општина Охрид појаснуваат дека ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во исчекување на окрупнување на парламентарното мнозинство, во владејачката СДСМ почна постапката за кандидирање за претседател на партијата, откако ...
сите 341 | | | веќе видена

Државниот јавен обвините, Љубимир Јовески, на вчерашната прес-конфернеција со бугарските обвинители во Скопје, рече дека се обезбедуваат и други докази, а се ...
сите 474 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Уште една извонредна видео-најава за бараж пресметката на Македонија со Италија во март следната година за пласман на Светското првенство 2022 во Катар. ...
сите 217 | | | веќе видена

Она што го ветивме во предизборниот период за време на кампањата на локалните избори, веќе веднаш почнуваме да го реализираме. Денеска го започнуваме проектот ...
сите 166 | | | веќе видена

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија денеска се отпуштени од болницата во Пирогов и се донесени на лекување во Скопје. Станува збор за 17 ...
сите 242 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сеча на дрвја во Охрид, граѓаните бараат да запре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: