СЗО: Катастрофалните трошоци за здравствена заштита на луѓето во Македонија остануваат предизвик

Луѓето во Северна Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но катастрофалните трошоци за здравствена заштита остануваат ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел порача дека на Светската здравствена организација (СЗО) и треба сигурно финансирање со поголеми донации од земјите-членки. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Таа го поддржа почетокот на преговорите за обврзувачки меѓународен договор за спречување на пандемии.„Катастрофалното влијание на пандемијата Ковид-19 врз ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставници на 194 земји-членки на Светската здравствена организација (СЗО) денеска започнуваат тридневна сесија на која ќе преговараат за договор за ...
| | веќе видена | слични

Дека Кинезите не се угледуваат на западните земји во борбата против пандемијата, покажува и нивната политика на нулта толеранција кон ковид-19, поради што не ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Кина би можела да се соочи со повеќе од 630.000 дневни случаи на инфекција со Ковид-19 доколку се откаже од политиката на нулта толеранција со укинување на ...
| | веќе видена | слични

Во извештајот што Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, објавен во „China CDC Weekly“, математичарите соопштуваат дека Кина не може да си ...
| | веќе видена | слични

Новите видови на коронавирусот ги „одржуваат“ ограничувањата за патување во сите региони во Светот, со ограничувања сè уште е 98 отсто од сите дестинации во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавноста се уште нема добиено одговори на прашањата кои се од јавен интерес, кој не засегаат сите нас, а обврска на власта е да даде одговори. Јавноста ...
сите 114 | | | веќе видена

Постигната e начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка, и во тек се консултации околу кадровските решенија и позиции за одговорностите ...
сите 268 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски е еден од најактуените кандидати за нов претседател на СДСМ, барем додека не се пријават други, во интервју за Утрински брифинг говори за ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќа се случил огромен сообраќаен метеж на автопатот Струма во правец кон Софија. Причина бил фактот што сообраќајот во реонот на несреќата со македонскиот ...
сите 225 | | | веќе видена

Здравстените власти ретерираат од предлог мерките на Комисијата за заштита од заразни болести да се бара негативен ПЦР тест од вработените кои не се ...
сите 385 | | | веќе видена

Во Ургентниот центар во Скопје со болнички транспорт пристигна 24-годишна девојка, која е една од преживеаните во големата сообраќајна несреќа која се случи во ...
сите 544 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи соопшти дека е донесена одлука за пренос на телата на нашите сограѓани кои загинаа во трагичната несреќа минатата недела ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО: Катастрофалните трошоци за здравствена заштита на луѓето во Македонија остануваат предизвик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: