СЗО: Нездраво е да се биде болен во Македонија

2 копии
13 копии

Луѓето во Северна Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но катастрофалните трошоци за здравствена заштита остануваат ...
| | веќе видена | слични

Околу четири проценти од домаќинствата во Македонија западнале во сиромаштија или во подлабока сиромаштија по приватни плаќања, а 6,5 отсто од домаќинствата ...
| | веќе видена | слични

Скоро половина од домаќинствата во Македонија плаќале приватно за здравствени услуги, 80 % од нив отпаѓаат на лекови, а 12% на амбулантското лекување. 6,5 % ...
| | веќе видена | слични

Речиси десет отсто од населението во земјава во 2018 година немало здравствено осигурување, што упатува на заклучок дека тие лица имале право на задолжителна ...
| | веќе видена | слични

Во новиот извештај на СЗО/Европа објавен денес се наведува дека луѓето во Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но ...
| | веќе видена | слични

Извештајот „Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита? Нови докази за финансиската заштита во Македонија“ испитува до кој степен луѓето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Значи Владата не ги прифати мерките на Филипче за задолжителна вакцинација на лекарите и вработените во администрација!!!Да појасниме, со вакцинацијата се ...
сите 271 | | | веќе видена

Како што информира Автомотосојузот на Македонија, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози .Од АМСМ предупредуваат дека ...
сите 121 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 154 | | | веќе видена

Мохамед Салах игра во фантастична форма оваа сезона и е еден од фудбалерите кои се во најдобра форма во последните неколку месеци. Англија Многу прав крена ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО: Нездраво е да се биде болен во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: