СЗО: Нездраво е да се биде болен во Македонија

8 копии

Најмалку 41 милијарда долари ќе им требаат на ОН во следната година за да им помогнат на 183 милиони најранливи луѓе во светот погодени од епидемијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања (OCHA) денеска објави дека во 2022 година ќе биде потребна некаква итна помош за околу 274 милиони луѓе.Тоа е скок ...
| | веќе видена | слични
2 копии
7 копии
3 копии

Европа, најотворениот туристички регион во светот, забележа позитивни резултати во третиот квартал од годинава. Една од пет дестинации во светот или 21 отсто ...
| | веќе видена | слични

Во 2019 и 2020 година се дијагностицирани 24 отсто помалку нови случаи на ХИВ инфекција, се вели во заедничкиот извештај на Регионалната канцеларија за Европа ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата на коронавирусот има драматични последици за борбата против ХИВ бидејќи превентивните програми се компромитирании поради пренасочување на човечките ...
| | веќе видена | слични

Министерот за семејна грижа и демографија Ратко Дмитровиќ денеска на Твитер објави порака во која „потсети“ на наводниот документ на британската разузнавачка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 578 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 168 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид соопштија дека ја осудуваат хајката што се води против градоначалникот Пецаков, а властите молчат за премиерот Ковачевски. Од таму велат ...
сите 202 | | | веќе видена

Претседателот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов на премиерот Димитар Ковачевски му порачал веднаш да ги решат тешките прашања и да не ја ...
сите 476 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 146 | | | веќе видена

Денес имаме средба со претставници на т.н. Млади европски амбасадори, тоа е една исклучително талентирана група на млади луѓе од Македонија, вкупно 120 се ...
сите 353 | | | веќе видена

За речиси 500% повисока сметка за струја за декември во споредба со претходната, добија некои хотели на охридско-струшката ривиера. Некои од нив со електрична ...
сите 233 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО: Нездраво е да се биде болен во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: