Двобројот на списанието „Зенит“ посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

2 копии

Двобројот на списанието за наука, литература, култура и уметност „Зенит" е посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески. Ликот на Конески, нацртан ...
| | веќе видена | слични

Промоцијата на илустрираната стихозбирка „Хор во задниот двор“ на Владимир Мартиновски, со илустрации на Зоран Кардула, ќе се одржи попладнево, на 1 декември ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Панорама на современата македонска поезија е објавена на српски јазик во зборникот „Шумадиски метафори – 2021“, поточно во централното место „Поетско ...
| | веќе видена | слични

Ликот на Конески, нацртан со стиховите од неговата „Везилка", ја красат корицата на новиот број на оваа списание, а таа е авторско дело на уметникот Ване ...
| | веќе видена | слични

Христо Петрески е добитник на годинашната награда „Караманов 2021“ за најдобра необјавена поетска книга од македонски автор. Петрески беше награден за неговото ...
| | веќе видена | слични

Советот на Меѓународната поетска манифестација „Караманови средби на поезијата“ од триесетината автори од цел свет, кои ќе бидат застапени во антологијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Значи Владата не ги прифати мерките на Филипче за задолжителна вакцинација на лекарите и вработените во администрација!!!Да појасниме, со вакцинацијата се ...
сите 271 | | | веќе видена

Како што информира Автомотосојузот на Македонија, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози .Од АМСМ предупредуваат дека ...
сите 121 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 154 | | | веќе видена

Организаторот на доделувањето на Златната топка, за момент сакаше да ја избрка жена му на Лионел Меси, Анонела додека се сликаа со децата, но, фудбалерот не го ...
сите 264 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двобројот на списанието „Зенит“ посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: