Двобројот на списанието „Зенит` посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

Ликот на Конески, нацртан со стиховите од неговата „Везилка", ја красат корицата на новиот број на оваа списание, а таа е авторско дело на уметникот Ване ...
| | веќе видена | слични

Промоцијата на илустрираната стихозбирка „Хор во задниот двор“ на Владимир Мартиновски, со илустрации на Зоран Кардула, ќе се одржи попладнево, на 1 декември ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Панорама на современата македонска поезија е објавена на српски јазик во зборникот „Шумадиски метафори – 2021“, поточно во централното место „Поетско ...
| | веќе видена | слични

Двобројот на списанието за наука, литература, култура и уметност „Зенит" е посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески. Ликот на Конески, нацртан ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател на СДСМ Драган Ковачевски од вечерва ја презентира програмата пред членовите на СДСМ. Вечерва сме во Карпош каде се сретнувам со ...
сите 493 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши на денешната прес-конференција изјави дека кога бил помлад формирал бенд кој се викал „Празни џебови“. На прашање што ќе ...
сите 119 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 416 | | | веќе видена

Речиси 120 луѓе биле позитивни на тестот за Ковид-19 по посетата на норвешки ресторан каде што се одржал деловен настан кој се претворил во жариште на ...
сите 405 | | | веќе видена

Смртта на актерот Славиша Кајевски ги најде затечени многу од неговите најблиски, пријателите и колегите. Откако утрово од Македонскиот народен театар објавија ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двобројот на списанието „Зенит` посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: