Христo Петрески добитник на поетската награда „Kараманов 2021“

Христо Петрески е добитник на годинашната награда „Караманов 2021“ за најдобра необјавена поетска книга од македонски автор. Петрески беше награден за неговото ...
| | веќе видена | слични

Промоцијата на илустрираната стихозбирка „Хор во задниот двор“ на Владимир Мартиновски, со илустрации на Зоран Кардула, ќе се одржи попладнево, на 1 декември ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Панорама на современата македонска поезија е објавена на српски јазик во зборникот „Шумадиски метафори – 2021“, поточно во централното место „Поетско ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двобројот на списанието за наука, литература, култура и уметност „Зенит" е посветен на стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески. Ликот на Конески, нацртан ...
| | веќе видена | слични

Ликот на Конески, нацртан со стиховите од неговата „Везилка", ја красат корицата на новиот број на оваа списание, а таа е авторско дело на уметникот Ване ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нема договор помеѓу коалициските партнери за поделба на владнините функции откако падна договор дека партијата Алтернатива влегува во Владата со што се формира ...
сите 576 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски, кандидат за лидер на СДСМ, најавува дека партијата мора да го засили дејствувањето на месните одбори, потенцирајќи дека неговата партија ќе ...
сите 429 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 294 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров од утре ќе престојува во дводневна посета на Сојузна Република Германија. Според ...
сите 238 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на неговиот твитер налог упати честитка до новиот канцелар на Германија Олаф Шолц по повод стапувањето на функцијата. -Искрени честитки до ...
сите 129 | | | веќе видена

Наш сограѓанин кој има 101 година починал од коронавирусот. Таков заклучок може да се извлече од најновото соопштение за ковид статистиката на Министерството ...
сите 411 | | | веќе видена

Никола ГРУЕВСКИ Денеска е празник посветен на Свети Климент Охридски. Денеска не можам а да не се присетам на валканата пропаганда повеќе од една деценија со ...
сите 105 | | | веќе видена

Власта требаше да превзема мерки уште кога почна да се отвора инфлаторната спирала, а секое задоцнување на мерките граѓаните ќе го чувствуваат по својот ...
сите 274 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Христo Петрески добитник на поетската награда „Kараманов 2021“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: