Додека историјата е во фокусот, до каде е соработката на полето на културата меѓу македонските и бугарските уметници?

Соработката на ниво на култура меѓу македонскиот и бугарскиот народ е на ниско ниво, смета Столе Велков, член на извршниот одбор на Здружението за македонско ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарско-македонската трговско-индустриска комора упати Декларација до премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Стефан Јанев во која се ...
| | веќе видена | слични

Бугарските и македонските граѓани и натаму плаќаат најскап роаминг во регионот, поминуваат низ двојна гранична и царинска контрола, не можат да користат ...
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА од Софија, кој имаше увид во содржината на документот, според Комората, во изминатите 50 месеци од потпишувањето на Договорот ...
| | веќе видена | слични
10 копии

На средбите се разговараше за проекти кои се приоритетни за Град Скопје, како и за позитивни искуства кои може да се приспособат и имплементираат во нашиот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, се обрати на основањето на Б40 мрежата на градови од Балканот (B40 Balkan cities network) во рамки на самитот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Трката почна, првите кандидатури поднесени, лидерската позиција во СДСМ посакувана цел. Под мотото „Заедно, одговорно и посветено“, актуелниот заменик-министер ...
сите 344 | | | веќе видена

Во текот на денот, на 26 ноември, Државниот инспекторат за транспорт соопшти дека пропаднал обидот да се влезе во канцелариите на туристичката компанија „Беса ...
сите 311 | | | веќе видена

-Останките ќе бидат донесени в петок и преку организиран државен протокол ќе им бидат предадени на семејствата во нивните домови. Ова е информација што ја ...
сите 619 | | | веќе видена

Граѓаните од денеска ќе треба да ги менуваат своите навики. Кесите во маркетите, продавниците, пазарите, аптеките и слично ќе чинат по 15 денари, доколку не ...
сите 144 | | | веќе видена

Лице заразено со новиот сој Омикрон на коронавирусот бил на голем концерт во саботата, соопшти денеска данската Управа за безбедност на пациенти. Лицето беше ...
сите 636 | | | веќе видена

Засега нема задолжителната вакцинација против ковид-19 кај здравствените работици, а нема да важи ниту мерката за административците. Не знаеле како да ги ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Додека историјата е во фокусот, до каде е соработката на полето на културата меѓу македонските и бугарските уметници?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: