На 3 декември истекува рокот за ЕБОР литературната награда за 2022

4 копии

Шест автори од земјава и странство се добитници на наградите од конкурсот на Меѓународниот фестивал за кратки книжевни форми, што го организираше Институтот за ...
| | веќе видена | слични

Ценејќи го првенствено квалитетот на пристигнатите раскази на годинашниот Конкурс за краток расказ ги избравме најдобрите автори за годинава на кои денеска во ...
| | веќе видена | слични

Соработката на ниво на култура меѓу македонскиот и бугарскиот народ е на ниско ниво, смета Столе Велков, член на извршниот одбор на Здружението за македонско ...
| | веќе видена | слични

Цветанка Колева, Перо Сарџоски, Марија Грубор, Лиле Јовановска, Исток Улчар, Игор Трпчески – Трпче, Елена Пренџова, Горазд Китановски – Кени, Афродита Николова ...
| | веќе видена | слични

Останато

На барање на градоначалничката Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за ...
сите 301 | | | веќе видена

Операционализирани чекори за враќање на социјалдемократијата кон изворните корени – работничките и синдикалните движења и организации, правата на работниците, ...
сите 370 | | | веќе видена

Од Центарот за управување и контрола на сообраќајот (ЦУКС) на Град Скопје соопштуваат дека утринава има зголемен број возила на неколку точки во градот: - мост ...
сите 6 | | | веќе видена

Барселона од Лигата на шампионите се происти во групната фаза целосно неочекувано. Во група со Баерн, Бенфика и Динамо Киев Каталонците освоија само седум бода ...
сите 106 | | | веќе видена

Германија ќе продолжи да се спротивставува на плановите на Франција да ја категоризира нуклеарната енергија како „зелена“, соопшти денеска германската ...
сите 170 | | | веќе видена

На форумот се обратија повеќе сенатори и конгресмени од САД, како и голем број на тематски експерти. Домаќин е поранешниот конгресмен Роберт Питинџер, а на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претсеадтелот на Собранието Талат Џафери денеска упати честитка до православни верници на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, граѓани на ...
сите 112 | | | веќе видена

Задолжителната вакцинација е драстична мерка, но е неопходна за заштита од Ковид-19 и новите соеви кои земаат сè поголем замав, вели за д-р Злате Мехмедовиќ ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На 3 декември истекува рокот за ЕБОР литературната награда за 2022

Од:
До кого (е-маил):
Порака: