Косовскиот премиер Курти загрижен: Србија троши повеќе на армијата отколку целиот Западен Балкан

Премиерот на привремените институции во Приштина, Албин Курти, изрази загриженост „што Србија во моментов троши повеќе за армијата од сите останати држави на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека нејзината држава е против иницијативата „Отворен Балкан“, покрената од премиерите на Северна Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Најважните прашања можат да се решат со дијалог, а првиот услов е почитување на договореното. Ја разбираме одлуката на Уставниот суд, но како трета страна која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанскиот премиер Еди Рама истакна дека би гласал за обединување помеѓу Албанија и Косово доколку има референдум по тоа прашање, пренесува албанскиот портал ...
| | веќе видена | слични

„Празна е реториката за обединувањето на Косово и Албанија. Политичарите го користат обединувањето како тема, за да го забавуваат народот, а во Брисел и во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска истакна дека изјавите за промена на границите на Западен Балкан ги загрозуваат мирот и безбедноста во регионот, ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател Илир Мета на својот профил на Фејсбук, попладнево објави дека за време на посетата на Косово, се сретнал со Мирослав Лајчак, специјален ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

И покрај постигнатиот договор со Алтернатива и зголемување на парламенатрното мнозинство неизвесно е дали новиот мандатар ќе успее во преговарачкиот процес за ...
сите 365 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски, кандидатот за претседател на СДСМ ја побара поддршката од граѓаните на претстојните внатрепартиски избори во СДСМ изјавувајќи дека има ...
сите 417 | | | веќе видена

-На сите треба да им е јасно дека во Македонија има вредности на македонскиот народ и нема што некој од соседна држава да зборува за заштита на свои вредности ...
сите 196 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 368 | | | веќе видена

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, во интервју за Алсат , рече дека се чувствува разочаран, но не даде конкретен одговор што се случи со ...
сите 605 | | | веќе видена

Задолжителната вакцинација е драстична мерка, но е неопходна за заштита од Ковид-19 и новите соеви кои земаат сè поголем замав, вели за д-р Злате Мехмедовиќ ...
сите 94 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров од утре ќе престојува во дводневна посета на Сојузна Република Германија. Според ...
сите 238 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на неговиот твитер налог упати честитка до новиот канцелар на Германија Олаф Шолц по повод стапувањето на функцијата. -Искрени честитки до ...
сите 144 | | | веќе видена

БГНЕС вчера реашираше остро на честитката од Амбасадата на Руската федерација во Скопје само во Македонија, по повод празникот Св.Климент Охридски. Тоа според ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовскиот премиер Курти загрижен: Србија троши повеќе на армијата отколку целиот Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: