Експериментална терапија со РНК го користи имунолошкиот систем како алатка против ковид-19

Истражувачите од Медицинскиот факултет при Универзитетот „Јеил“ развија нов вид третман за ковид-19 дизајниран да ја стимулира имунолошката одбрана на телото и ...
| | веќе видена | слични

Проблемот со природно стекнатиот имунитет е што не е силен како вакцината и што по одредено време многу слабее и тогаш можете повторно да се заразите ако не ...
| | веќе видена | слични

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на енигмата – зошто некои луѓе се негативни на коронавирусот иако се опкружени со заразени луѓе. Имено, има луѓе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Експертите кои ја следеа ефикасноста на вакцината на Pfizer/BioNTech открија дека ризикот од инфекција со Ковид-19 се зголемува со текот на времето од втората ...
| | веќе видена | слични

Според наодите од неколку студии, вакцините го намалуваат ризикот од долготраен ковид, но најмногу во смисла дека ја намалуваат веројатноста за инфекција со ...
| | веќе видена | слични

Нов играч влезе во играта со вакцини против короновирусот. Таканаречената „CoVac-1“ е вакцина дизајнирана да понуди долготраен имунитет, а го помина првото ...
| | веќе видена | слични

Куба повторно е отворена за туристи, откако со својата домашно развиена и произведена вакцина успеа да го запре ширењето на коронавирусот. По тешки дванаесет ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Демократскиот сојуз и пратеник, Павле Трајанов, во гостувањето во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат рече дека три месеци е идеален рок за ...
сите 577 | | | веќе видена

Делчевецот Васко Панчовски кој го извади светиот крст од водите на река Брегалница за празникот Водици уште еднаш ја покажа својата хуманост на дело. Како што ...
сите 301 | | | веќе видена

„Естонија, Летонија и Литванија и нивните сојузници работат заедно за брзо предавање на безбедносната помош на Украина“, се вели во соопштението. Естонија ќе ...
сите 342 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експериментална терапија со РНК го користи имунолошкиот систем како алатка против ковид-19

Од:
До кого (е-маил):
Порака: