Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“


Најмалку две лица се повредени кога полицијата употреби солзавец и сила над демонстрантите кои беа собрани на годишнината од движењето на „Жолтите елеци“ во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Турската полиција употреби солзавец во Истанбул врз неколку стотици жени собрани на протест против насилството и повлекувањето на Турција од меѓународниот ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на годинава во Турција се убиени 345 жени, а во 2020 година 410. Турската полиција синоќа употреби солзавец и гумени куршуми врз неколку стотици ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Турција и Мексико употреби солзавец врз демонстрантите кои бараа ставање крај на насилството врз жените. Полицијата во Истанбул се судри со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Демонстрантките со транспаренти како „Ќе се бориме додека не го постигнеме она што го сакаме“ побарале претседателот Реџеп Таип Ердоган да ја врати ...
| | веќе видена | слични

Насилните протести продолжија и денеска на Соломонските Острови, каде неколку илјади луѓе излегоа на улиците на главниот град Хонијаре, и покрај воведувањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Холандскиот суд денеска осуди на затворска казна маж и жена кои учествуваа во немирите во Ротердам минатата недела, соопшти обвинителството, пренесе АП. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Демонстрациите против владините антиковид мерки прераснаа во насилство во петокот вечерта, а во еден момент полицијата пукаше врз толпата која запали оган и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Холандскиот премиер Марк Руте остро ги осудил протестите против мерките воведени поради пандемијата на ковид во неговата земја, во текот на кои дошло до судири ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осомничениот за убиствата на Вања Ѓурчевска и Панче Жежовски од Велес, Љупчо Палевски, кој е во притвор во Турција, доколку има добар адвокат, може комплетно ...
сите 435 | | | веќе видена

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател ба Собранието за време на 100-те дена техничка влада пред редовните ...
сите 286 | | | веќе видена

Цела недела помина откако македонската јавност беше потресена од веста за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски ...
сите 269 | | | веќе видена

„Тоа што СДС отвора разно разни теми со цел да дефокусираат од трагичната смрт на малата Вања и велешанецот Панче, говори дека сакаат да сокријат пропусти во ...
сите 143 | | | веќе видена

Катерина Атанасова, директорка на ОУ „Ј.Х.песталоци“, за хрватскиот весник Недељног iизјавила дека утрото кога Вања не дошла на настава, класната се јавила кај ...
сите 95 | | | веќе видена

Десетици палестински цивили загинаа, а стотици се ранети кога израелски воздушни напади погодија станбени згради во јужниот и централниот дел на Газа, како и ...
сите 204 | | | веќе видена

МВР соопшти дека вчера (9.12.2023) во 13 часот, 44 годишниот гостиварец Т.М. пријавил дека на ул.„Илинденска“ во Гостивар, едно лице со патничко возило „голф ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: