ФИТР: Првиот хибриден Инвестициски фонд од 27 милиони евра ќе овозможи рапиден раст и развој на македонските иновативни компании

Време зa читање: 3 минути Фондот за иновации и технолошки развој со поддршка на Министерството за финансии и Светска Банка го креираше првиот хибриден ...
| | веќе видена | слични

Овој четврток, 18. ноември, во Скопје ќе се одржи десеттото јубилејно издание на Самитот на организацијата Македонија2025. Годинешниот Самит е организиран ...
| | веќе видена | слични

Македонија има над 60-тина стартапи и нови идеи за мали и средни бизниси од млади луѓе кои сонуваат за дигиталната иднина: преку ноќ тие се вмрежуваат меѓу ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шпаркасе Банка денеска објави нов повик за учество во програмата „Чекор по чекор“, наменета за поддршка на старт-ап бизнисите во Република Северна Македонија. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Првата македонска платформа Бинтерн ги поврзува студентите и дипломците со компаниите за побрзо и поедноставно да почнат кариера преку пракса и работа. Бинтерн ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бинтерн е прва платформа во Македонија која ги поврзува студентите и дипломците со компаниите за пракса и вработување. Стартап компанијата е поддржана и од ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути И СН финансиско друштво се вклучи во #GEW2021, Глобалната недела на претприемништвото, учествувајќи на панел дискусија во ...
| | веќе видена | слични

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УКИМ) е дел од проектот ПРОМЕТЕЈ, чија примарна цел е развој и поддршка на иновации и претприемништво помеѓу пет ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Заради ефикасно остварување на специфичните интереси на приватниот сектор во насока на унапредување на компетенциите и вештините на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заради ефикасно остварување на специфичните интереси на приватниот сектор во насока на унапредување на компетенциите и вештините на високообразовните кадри во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме ...
сите 351 | | | веќе видена

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз.На ...
сите 503 | | | веќе видена

Историја, традиција и издржливост на неутралноста: Дали Швајцарија и Австрија ќе станат членки на НАТО?По три месеци војна во Украина, две нордиски членки на ...
сите 814 | | | веќе видена

Навистина е трагично со каков курс и знаење се управуваат финансиите на Република Македонија. Пред само шест месеци од истата оваа говорница, апелиравме, ...
сите 183 | | | веќе видена

Претпоставувам дека премиерот ќе продолжи да бара начини како да ја заобиколи бугарската позиција и со тоа да дозволи РСМ да започне преговори со ЕУ, смета ...
сите 415 | | | веќе видена

По претходно добиени информации дека денеска (22 мај) околу 12.30 часот автомобил „опел корса“ се движел на патеката за пешаци во Градскиот парк во Скопје, ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИТР: Првиот хибриден Инвестициски фонд од 27 милиони евра ќе овозможи рапиден раст и развој на македонските иновативни компании

Од:
До кого (е-маил):
Порака: