Важно е само фосилните горива да останат во земјата, сè друго е залажување


Од едно гледиште спречувањето на климатската катастрофа е крајно комплицирано. Од друго, тоа е стварно едноставно: само треба да престанеме да вадиме фосилни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следните денови на Конференцијата на ОН за климатски промени КОП26, што се одржува во Глазгов, ќе се дебатира за нацрт-договорот со која се повикуваат земјите ...
| | веќе видена | слични

Глазгов, домаќин на самитот COP26 за климатски промени, ненадејно објави дека Кина и САД, двата најголеми емитери на стакленички гасови, се согласиле да ...
| | веќе видена | слични

Глазгов, домаќин на самитот Коп26 за климатските промени, вечерва ненадејно објави дека Кина и Соединетите Американски Држави, двата најголеми светски емитери ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалниот претставник на Кина за климата Ксие Женхуа рече, објавувајќи ја „Декларацијата за подобрена климатска акција во 2020 година“ дека двете земји ќе ...
| | веќе видена | слични

Фондацијата Вотерејд се жали поради тоа што лидерите на речиси 200 светски земји на Конференцијата на Обединетите нации за климата во Глазгов ја игнорираат ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Обединетото Кралство, домаќинот на самитот на ОН за климатски промени КОП26, во Глазгов, денеска ја објави нацрт-политичката одлука за која ќе се преговара на ...
| | веќе видена | слични

Обединетото Кралство кое е домаќин на Конференцијата на Обединетите нации за климата КОП26 во Глазгов, објави нацрт-договор за кој ќе се преговара на самитот ...
| | веќе видена | слични

Додека Самитот за климата во Глазгов „КОП26“ влегува во финалните денови, научниците, лидерите, активистите и бизнис-претставниците и натаму дискутираат за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации (ОН) во Македонија. На средбата ...
сите 513 | | | веќе видена

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка Викторија Николова, а ...
сите 163 | | | веќе видена

Делчевецот Васко Панчовски кој го извади светиот крст од водите на река Брегалница за празникот Водици уште еднаш ја покажа својата хуманост на дело. Како што ...
сите 325 | | | веќе видена

Во јуни 1914 година, европските пазари на акции и обврзници едвај реагираа на атентатот на надвојводата Франц Фердинанд, наследник на тронот на Австрија. Дури ...
сите 407 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ со најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори. Според анкетите ВМРО-ДПМНЕ води ...
сите 282 | | | веќе видена

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје, полицијата утврди дека 13 возачи возеле иако немале возачка дозвола, а од контролираните возила, осум ...
сите 518 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Важно е само фосилните горива да останат во земјата, сè друго е залажување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: