Секое покачување на минималната плата ги демотивира добрите работници и во јавниот и во приватниот сектор


Најавите за можно ново покачување на минималната плата ги загрижи работодавачите. Алармираат дека станува збор за политичка одлука која може да доведе до ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера се со минимална исполнетост. Хотелиерите чекаат одговори од релевантните институции околу правилата за ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија најавува Генерален штрајк доколку пратениците не ги изгласаат измените во законот за работни односи со кои недела станува ...
| | веќе видена | слични

Златарници, фризерски салони, пиљарници, училишта за странски јазик и мали бутици, со првиот мрак ги гаснат излозите и светлечките реклами за да заштедат и да ...
| | веќе видена | слични

Законот за недела неработен ден - нема абер да се донесе. Измените во законот со кој се предвидува недела да биде неработен ден за 90% од работниците и ...
| | веќе видена | слични

На работниците им е веќе преку глава од партиските препукувања, надмудрувања и лицитирања околу тоа кој отсега ќе биде на власт. Тие си го бараат ветеното, а ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Сојузот на синдикати на македонија бара од пратениците веднаш да ги усвојат сите законски решенија кои се заглавени во собранието, а се однесуваат на ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите ги нервираат и „лажните боледувања“ во време на корона кризата. Сум рекол и повторувам, имаше многу лажни боледувања, па дури и во здравствениот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Скопскиот Кривичен суд денеска му одреди притвор во траење од 30 дена на 21-годишниот скопјанец Т.М., кој вчера на булеварот „Видое Смилевски Бато” во Скопје ...
сите 339 | | | веќе видена

Новите влади на Република Северна Македонија и Република Бугарија отворија ново поглавје во билатералните односи. Потврда за тоа е успешната меѓувладина ...
сите 329 | | | веќе видена

Во екот на тензиите меѓу Русија и Западот и акумулацијата на оружје околу Украина, секоја порака од двете страни добро се „мери“. Последната е од Дмитриј ...
сите 514 | | | веќе видена

Шведска одлучи да не ја препорачува вакцината против Ковид-19 за деца на возраст меѓу 5 и 12 години, објави денеска Шведската здравствена агенција.„Со знаењето ...
сите 406 | | | веќе видена

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, пред еден месец добила две писма со закани по живот, објави Дојче ...
сите 50 | | | веќе видена

Пратениците ја продолжуваат агонијата на и така уништените компании. Поради тоа што не успеаја да ги усвојат измените на Законот за платен промет, фирмите кои ...
сите 461 | | | веќе видена

Легендарниот пејач Аки Рахимовски за последен пат беше испратен на загрепски Мирогој во Алејата на великаните. Ковчегот на Аки Рахимовски беше покриен со ...
сите 150 | | | веќе видена

Власта е неспособна да се справи со КОВИД кризата, за еден ден над 2000 лица се позитивни, велат преку партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.Власта не знае како ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секое покачување на минималната плата ги демотивира добрите работници и во јавниот и во приватниот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: