Оценка на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори: Демократски процес, но евидентни притисоци и купување гласови

Изборниот процес беше демократски, имаше натпреварувачка кампања во која беа испочитувани основните слободи, но негативната реторика и извештаите за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Државниот завод за ревизија ги известува сите радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (електронските портали) во Република Македонија кои имаат ...
| | веќе видена | слични

Кој политички субјект со колку донирани финансиски средства или услуги , тргнал во битка за освојување на локалната власт, открива членот од Државната ...
| | веќе видена | слични

Од вкупно 145 регистрирани учесници во изборната кампања во Централниот регистар за локалните избори во 2021 г., Државниот завод за ревизија поднесе до ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство на Северна Македонија нема отворено предмет по јавно допрен глас, во случајов, по изјавата на премиерот Зоран Заев дека „странските и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Државниот завод за ревизија (ДЗР) ги известува сите учесници во изборната кампања дека се должни во рок од 20 дена од денот на настапување на предизборниот ...
| | веќе видена | слични

Извештај со спецификација на трошоците за приходите и расходите на трансакциската сметка за изборна кампања од денот на нејзиното отворање до завршувањето на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Локалните избори генерално поминаа во фер и демократска атмосфера, но и овој пат беа регистрирани кршење на изборниот молк, притисоци, злоупотреба, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите нации (ОН) во Македонија. На средбата ...
сите 505 | | | веќе видена

Новиот импулс во односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, по посетата на бугарскиот премиер, е добар знак за почетокот на преговори со Европската Унија ...
сите 501 | | | веќе видена

Во јуни 1914 година, европските пазари на акции и обврзници едвај реагираа на атентатот на надвојводата Франц Фердинанд, наследник на тронот на Австрија. Дури ...
сите 303 | | | веќе видена

Со конструкции за ЈП Градски Паркинг не може да се сокрие неспособноста на Арсовска, таа не знае да менаџира со парите на граѓаните, велат од СДСМ преку ...
сите 263 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ужива најголема доверба помеѓу граѓаните, затоа администраторот на владата водена од ДУИ, Ковачевски, бега од избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку ...
сите 278 | | | веќе видена

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје, полицијата утврди дека 13 возачи возеле иако немале возачка дозвола, а од контролираните возила, осум ...
сите 508 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оценка на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори: Демократски процес, но евидентни притисоци и купување гласови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: