Што предвидуваат Уставот и собранискиот Деловник по оставката на премиерот


Скопје, 1. ноември 2021 (ИНПРЕС) – Уставот на Република Македонија и собранискиот Деловник ја регулираат постапката во случај на оставка на претседателот на ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека премиерот Зоран Заев и луѓето околу него вршат притисок на пратениците кои се за рушење на владата. – Губитникот Заев да оствари барем ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Губитникот Заев да оствари барем едно ветување, да си поднесе оставка и да престанат заканите кон пратениците кои ја рушат владата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од ...
| | веќе видена | слични

Ниту вчерашниот навистина долг политички ден завршување не донесе многу „светлина“ и извесност за тоа што ќе се случува во четврток, кога ќе се гласа за ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за во четврток во 11 часот ја закажа седницата за доверба на владата на Зоран Заев. Џафери седницата ја закажа откако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети, денеска оствариле средба во Собранието. Како што брифираат извори од ВМРО-ДПМНЕ, полчасовната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот и лидер на СДСМ попладнево во Собранието имаше средби со претседателот на законодавниот дом Талат Џафери и со претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Од ...
| | веќе видена | слични

Власта и опозицијата во трка кој прв ќе стигне до посакуваното мнозинство од 61 пратеник пред седницата во четврток на која треба да се гласа за доверба на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на македонскиот дел од комисијата за историја со Бугарија, Драги Ѓоргиев вели дека невозможно е да се среќаваат еднаш месечно со бугарските ...
сите 474 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 208 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски.Ја информираме ...
сите 204 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 89 | | | веќе видена

Познатиот актер Жарко Димоски бил случаен сведок на трагичната несреќа која се случи синоќа, во која загина 24-годишна девојка од Радовиш, а нејзиниот дечко ...
сите 78 | | | веќе видена

Предвремените парламентарни избори се потреба повеќе на Македонија, отколку на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ кога и да има избори ќе победи, но Македонија не ...
сите 379 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што предвидуваат Уставот и собранискиот Деловник по оставката на премиерот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: