ДИК одобри уште 347 акредитации за набљудување на локалните избори во недела

Државната изборна комисија (ДИК) на седница одржана во петокот одобри уште 347 акредитации за набљудување на вториот круг од локалните избори, а на дневен ред ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Локалните избори генерално поминаа во фер и демократска атмосфера, но и овој пат беа регистрирани кршење на изборниот молк, притисоци, злоупотреба, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

И покрај ветувањата и наводните заложби од политичките партии, сепак само две жени ќе раководат со локалните самоуправи од вкупно 80 општини и Градот Скопје, ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Вториот круг од Локалните избори во Македонија беше во натпреварувачки дух и изборната администрација вложи напори да одговори на некои процедурални ...
| | веќе видена | слични

Вториот круг од локалните избори поминал во натпреварувачки дух и со почитување на основните слободи, но и со присуство на негативна реторика и притисок врз ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изборниот процес беше демократски, имаше натпреварувачка кампања во која беа испочитувани основните слободи, но негативната реторика и извештаите за ...
| | веќе видена | слични

Набљудувачката мисија на ОДИХР за вториот круг од локалните избори посочи дека изборите во Македонија поминале во натпреварувачки дух и изборната ...
| | веќе видена | слични

Вториот круг од локалните избори беше компетативен и учесниците генерално можеа слободно да учествуваат во кампањата и да ги соопштат своите пораки, но ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски им се заблагодари на сите граѓани за, како што рече, високото ниво на демократска свесност ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 577 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 168 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 159 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски на брифинг со новинарите по завршувањето на заедничката средба меѓу македонската и бугарската влада во Софија рече дека Уставот на ...
сите 426 | | | веќе видена

Во Србија 2.000 медицински работници се на боледување поради коронавирусот. Министерството за здравство соопшти дека 29 се на болничко лекување, а останатите ...
сите 283 | | | веќе видена

Денес имаме средба со претставници на т.н. Млади европски амбасадори, тоа е една исклучително талентирана група на млади луѓе од Македонија, вкупно 120 се ...
сите 367 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДИК одобри уште 347 акредитации за набљудување на локалните избори во недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: