Климатските промени водат кон конфликти во светот


Кога станува збор за начините на транспорт, Холанѓаните знаат дека возењето велосипед е несомнено најдобро за вашето здравје, за вашиот паричник, за животната ...
| | веќе видена | слични

На последиците од климатските промени се особено изложени земјите од Балканот, кои се зависни од користењето јаглен во производството на електрична енергија, ...
| | веќе видена | слични

Финансиската алијанса на Глазгов за нето нула – чадор-група која ги вклучува сите големи западни банки, како и осигурителни компании и менаџери на финансиски ...
| | веќе видена | слични

Од едно гледиште спречувањето на климатската катастрофа е крајно комплицирано. Од друго, тоа е стварно едноставно: само треба да престанеме да вадиме фосилни ...
| | веќе видена | слични

Обновливите извори на енергија што стапија во употреба во 2020 година, поттикнати од соларните фотоволтаици, ги снижија нивните трошоци за производство на ...
| | веќе видена | слични

 180 километри велосипедски патеки, забрана за сообраќај во центарот на градот, 45.000 евра казна за негрижа за миленик, ослободување на животните од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бразилската делегација на климатскиот самит COP 26 во Глазгов претстави план за запирање на нелегалното уништување на шумите до 2028 година. Во презентацијата ...
| | веќе видена | слични

Енергетската криза чиишто последици веќе се чувствуваат во земјава се резултат на повеќе фактори: долгогодишна погрешна економска и инвестициска политика во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Автократот од Форино, Талат Џафери не е достоен да го води законодавниот дом. Тој во клучната демократска институција со своето самоволие ги лиши пратениците ...
сите 298 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан му честитал за мудроста при ...
сите 239 | | | веќе видена

Осум дена пред осумнаесетгодишникот Салвадор Рамос да го изврши масакрот во училиштето во Тексас и да убие 19 деца и двајца учители, производителот на пушката ...
сите 208 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против две лица осомничени за кривично дело Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста, а за ...
сите 94 | | | веќе видена

Пратениците од денеска се враќаат во салата број 1, каде ќе користат нова модерна конференциска опрема. Во оваа сала со почеток во 11 часот ќе се одржи новата ...
сите 36 | | | веќе видена

При денешната посета на општина Гази Баба во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Климатските промени водат кон конфликти во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: