Најсилната економија порасна за 2,0% во третиот квартал наспроти очекуваните 2,7%


Време зa читање: < 1 минутa Реалниот бруто домашен производ (БДП) на Соединетите држави се зголеми со годишна стапка од 2,0% во третиот квартал од 2021 година, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Предлог Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година на 15 ноември ќе влезе во Собрание, каде десет дена ќе се расправа по него на седница на ...
| | веќе видена | слични

Колкави се шансите планираниот економски раст да се оствари и дали тој може да биде „разнишан“ од пандемијата или скапите енергенти? Експертите и бизнисмените ...
| | веќе видена | слични

„Буџетот на Македонија за 2022 година е премногу тежок, дури 4,4 мијарди евра. Тоа е најголемиот буџет досега. Само од данок на додадена вредност е планирано ...
| | веќе видена | слични

Народните избраници ќе имаат многу работа во следните 20 дена. Треба да прочитаат 513 страници буџетско четиво, кое вчера доцна попладнето стигна во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Продолжување на грижата за заштита на здравјето на населението, многу повеќе капитални инвестиции, редовна и навремена исплата на плати, пензии и социјални ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавноста се уште нема добиено одговори на прашањата кои се од јавен интерес, кој не засегаат сите нас, а обврска на власта е да даде одговори. Јавноста ...
сите 654 | | | веќе видена

СДСМ и Алтернатива се договориле за програмскиот концепт. Останува да се поделат министерските и директорските места во владата. „Имавме конструктивна средба и ...
сите 268 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски е еден од најактуените кандидати за нов претседател на СДСМ, барем додека не се пријават други, во интервју за Утрински брифинг говори за ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќа се случил огромен сообраќаен метеж на автопатот Струма во правец кон Софија. Причина бил фактот што сообраќајот во реонот на несреќата со македонскиот ...
сите 660 | | | веќе видена

Здравстените власти ретерираат од предлог мерките на Комисијата за заштита од заразни болести да се бара негативен ПЦР тест од вработените кои не се ...
сите 385 | | | веќе видена

Во Ургентниот центар во Скопје со болнички транспорт пристигна 24-годишна девојка, која е една од преживеаните во големата сообраќајна несреќа која се случи во ...
сите 544 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи соопшти дека е донесена одлука за пренос на телата на нашите сограѓани кои загинаа во трагичната несреќа минатата недела ...
сите 267 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најсилната економија порасна за 2,0% во третиот квартал наспроти очекуваните 2,7%

Од:
До кого (е-маил):
Порака: