МЗ: Вкупно се аплицирани 1.600.966 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата


Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 5.532 дози вакцини, од кои 666 се аплицирани како прва доза, 1.050 се ревакцинирани, а 3.816 граѓани примиле ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Ниту еден ученик во основните и средните училишта во општините Штип, Радовиш и Карбинци не е позитивен на коронавирусот, информираше денеска Центарот за јавно ...
| | веќе видена | слични

Првиот пресек од скринингот откри само 6 позитивни ученици во училиштата. Со тестирањето беа опфатени 1.323 малолетници од основните и средните училишта, но ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство денеска информира и дека во моментов активни на вирусот во земјава се 885 деца на возраст од 0 до 17 години. Тоа значи дека 885 ...
| | веќе видена | слични

Само шест ученици во основно училиште биле позитивни на скринингот за ковид-19 од 1.323 тестирани информира Министерството за здравство. Од тестирани 1.323 ...
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство информира дека во тек е скринингот на учениците од основните и средни училишта во Република Македонија. Скринингот го вршат ...
| | веќе видена | слични

На Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле хоспитализирани се 19 деца со ковид-19 на возраст од 9-16 години, еден пациент е на кислородна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 372 | | | веќе видена

Станува збор за 53 годишен пациент кој примил „Фајзер“, случај пријавен во април, и 85 годишник имунизиран со „Астра Зенека“ во септември. Ова засега се само ...
сите 387 | | | веќе видена

Стоилковски вели дека ова е едно шизофрено однесување на македонската политичка сцена за она коешто претставува власт и она кое претставува грабање на дел од ...
сите 281 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, пак, во однос на преговорите со Бугарија рече дека се водат разговори, и потсети на неговата средба со министерот во ...
сите 181 | | | веќе видена

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО – WHO) за Европа, Ханс Клуге, изјави во понеделникот дека на научниците ќе им бидат потребни уште околу ...
сите 339 | | | веќе видена

Идната година, или барем првата половина од неа, ќе биде кризна година. Односно, на територијата на земјва ќе бидат проглаени три вида на криза - енергетска, ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.600.966 дози вакцини, а ревакцинирани 46% од полнолетните граѓани во државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: