Двоцифрени стапки на раст ако сакаме да фатиме чекор со ЕУ

Колкави стапки на економски раст од осамостојувањето досега остваруваше македонската економија? Дали тоа е доволно за да фатиме приклучок со европскиот просек ...
| | веќе видена | слични
2 копии
10 копии

Време зa читање: 4 минути Новата одлука на групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) на самитот во Рим за реформа на меѓународниот даночен систем, со која ...
| | веќе видена | слични

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) ја зголеми прогнозата за раст на регионот на Западен Балкан за 2021 година на 6,4 отсто. Значителна нагорна ревизија ...
| | веќе видена | слични

-Закрепнувањето е во тек во Македонија, со раст поттикнат и од домашната и од надворешната побарувачка. Потрошувачката на домаќинствата силно порасна, ...
| | веќе видена | слични

ОПЕК + тргнува кон политичка битка со претседателот Џо Бајден, бидејќи Саудиска Арабија и нејзините сојузници мора да изберат дали ќе ги послушаат барањата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ниските каматни стапки и повисоката инфлација парават амбиент за зголемено вложување во хартии од вредност, глобално ама и дома. Пазарот на капитал во земјава ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи денеска на својот фејсбук-профил објави дека се повлекува од координатор на пратеничката група на Алтернатива/ ...
сите 638 | | | веќе видена

Мојата цел е да победам и да го вратам социјалдемократскиот сојуз на победничките шини, изјави вечерва во Тема на денот на Сител Фросина Ременски, кандидат за ...
сите 351 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Во последните 24 часа, регистрирани се 276 нови позитивни случаи на САРС КоВ-2од направени 2.720 тестирања, пријавени се вкупно 10 починати лица, пет во ...
сите 380 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 418 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 141 | | | веќе видена

Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот. Одлуката за замрзнување на цените е задоцнета. Замрзнувањето на цените требаше да ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двоцифрени стапки на раст ако сакаме да фатиме чекор со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: